Magazín

Filtrovat články

Kategorie:


Téma:


Magazín

Podsedák na hemoroidy – pomocník na dlouhé cesty

Léčíte se s hemoroidy a už teď se obáváte dlouhé cesty autem nebo autobusem v rámci dovolené? Ortopedické podsedáky mohou přinést úlevu nejen při dlouhém sezení během cestování, ale také při mnohahodinovém sezení v práci nebo doma při odpočinku v oblíbeném křesle.

Lze pacientům s křečovými žilami doporučit očkování proti onemocnění covid-19?

Křečové žíly, tedy rozšířené povrchové žíly zejména dolních končetin, nepředstavují samy o sobě obvykle zvýšené riziko pro vznik klinicky závažných krevních sraženin. Jak je to však v případě očkování proti onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2? Mohou se pacienti s křečovými žilami bez obav očkovat, případně co mohou udělat pro snížení rizika?

Trápí vás v parnu těžké nohy? Přečtěte si několik tipů na rychlou úlevu

Trápí vás pocit těžkých nohou nebo vám občas otékají? Nemusí se jednat čistě o bolest, ale také o mravenčení, svědění, pálení kůže nohou i jejich neklid, což může být nepříjemné. Těžké a unavené nohy nás častěji sužují na jaře a v létě s příchodem teplejších dní a také v druhé polovině dne, především večer.

Se svými letními zranění nemusíte proležet celé prázdniny

I když si letos dávaly teplé dny načas, léto přece jen přišlo. A s ním samozřejmě řada úrazů. Které „letní úrazy“ jsou nejčastější a jaká je první pomoc? Stoupající teploty a delší doba slunečního svitu nás přirozeně táhnou k pohybu venku. Internisté a kardiologové nás chválí za zvýšení pohybové aktivity, traumatologové však jejich nadšení nesdílí. Čekárny totiž plní lidé s řadou menších či větších úrazů. Svůj nemalý podíl na tom má fakt, že se tito lidé najednou věnují aktivitám, na které nejsou běžně zvyklí. O jaké úrazy jde nejčastěji? Jejich popis si přečtěte níže.

Jak se vyhnout bércovým vředům

Bércové vředy jsou sice povrchové, nicméně dlouho a špatně se hojící rány. Příčinou jejich vzniku je městnání (hromadění) krve v povrchových žilách dolních končetin, které je způsobené jejich nedostatečnou funkcí. Lze vytvoření bércových vředů efektivně předcházet?

Máte dědičnou zátěž křečových žil? Toto byste neměli opomenout!

Máte rodinnou dispozici ke křečovým žilám? I když hrají geny proti vám, můžete riziko rozvoje těchto problémů do určité míry snížit. Jak? Pokud má jeden z vašich rodičů křečové žíly, pak riziko jejich rozvoje u vás narůstá o 40 %. Pokud je mají oba vaši rodiče, pak se riziko jejich vzniku zvyšuje až na 90 %. Ačkoliv není znám žádný specifický „gen křečových žil“, vědci se domnívají, že genetický vliv souvisí s pevností stěn cév.

Nemoci žil a tepen. V čem se liší?

Nemoci cév patří k nejčastějším onemocněním lidského těla a jen v České republice jsou příčinou desítek tisíc úmrtí a hospitalizací ročně. Postiženy přitom mohou být jak žíly, tak tepny. Jaké jsou rozdíly mezi žilními a tepennými onemocněními a v čem jsou si naopak podobná?

Proč je zvýšená hladina krevních tuků škodlivá?

Nevhodné zastoupení krevních tuků může významným způsobem zvyšovat riziko srdečně-cévních onemocnění. Na tom se podílí zejména zvýšená hladina cholesterolu. Jak můžeme dosáhnout optimálního stavu?

Načíst další