Desatero prevence srdečně-cévních onemocnění

Srdečně-cévní onemocnění patří k nečastějším příčinám úmrtí u nás i ve světě. Stejně jako u jiných civilizačních onemocnění i v jejich případě platí, že lepší je nemocem předcházet než je léčit. Která preventivní opatření byste měli do svého života začlenit, abyste zvýšili pravděpodobnost, že se srdečně-cévním chorobám obloukem vyhnete?

1. Jezte zdravou a vyváženou stravu

Odborníci doporučují stravu s nízkým obsahem tuku a bohatou na vlákninu.

  • Vyhýbejte se pokrmům obsahujícím nasycené tuky, protože zvyšují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Mezi potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků patří například klobásy a tučná masa.
  • Vyvážená strava by měla obsahovat dostatek nenasycených tuků (obsažených v tučných rybách, avokádu, ořeších a semínkách), u nichž bylo prokázáno, že zvyšují hladinu dobrého HDL cholesterolu a pomáhají snižovat ucpávání tepen.
  • Abyste si ze stravy zajistili dostatek vlákniny, jezte hojně ovoce a zeleniny (ideálně 5 porcí denně) a celozrnné výrobky.
  • Omezte množství soli (na maximálně 6 g denně, tj. jednu čajovou lžičku), protože příliš mnoho soli zvyšuje krevní tlak.

2. Více se hýbejte a sportujte

Pravidelný pohyb přináší celou řadu zdravotních přínosů:

  • Kombinace zdravé výživy s pravidelným cvičením je nejlepší způsob, jak si udržet zdravou váhu. Zdravá váha snižuje riziko rozvoje vysokého krevního tlaku.
  • Pravidelné cvičení zefektivní práci vašeho srdce a krevního oběhu, sníží hladinu cholesterolu a také udrží váš krevní tlak na zdravé úrovni.
  • Pohyb snižuje riziko srdečního infarktu. Srdce je sval a jako každý jiný těží ze cvičení. Silné srdce může pumpovat více krve do těla s menším úsilím.
  • Jakékoliv aerobní cvičení, jako je např. chůze, plavání nebo tanec, způsobí, že vaše srdce bude pracovat lépe a zůstane dlouho zdravé.

3. Udržujte si správnou váhu

Ideální váha se nejčastěji určuje z indexu tělesné hmotnosti (body mass index – BMI), který se vypočítá tak, že vydělíte svou váhu (v kg) výškou (v m) umocněnou na druhou (normální váhu máte, pokud vám BMI vyjde do hodnoty 25, nad 25 následuje nadváha a nad hodnotu 30 obezita).

4. Skončete s cigaretami

Když zahodíte cigarety, snížíte u sebe riziko vzniku ischemické choroby srdeční. Kouření je totiž hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj kornatění tepen (aterosklerózy) a způsobuje také většinu případů ucpání cévy krevní sraženinou (trombózy) věnčitých srdečních tepen u lidí mladších 50 let.

5. Snižte spotřebu alkoholu

Pokud pijete alkohol, pijte ho s mírou (muži maximálně 2 sklenky denně, ženy jednu sklenku alkoholu denně). Vždy se vyvarujte nadměrného pití alkoholu, protože zvyšuje riziko infarktu.

6. Pozor na vysoký krevní tlak

Svůj krevní tlak můžete udržovat pod kontrolou kombinací zdravé stravy s nízkým obsahem nasycených tuků, pravidelného cvičení a v případě potřeby také užíváním léků na snížení krevního tlaku, které vám předepíše lékař. Váš krevní tlak by měl být nižší než 140/90 mmHg. Požádejte praktického lékaře, aby vám ho pravidelně kontroloval, a v případě potíží si pořiďte digitální tlakoměr pro domácí měření.

7. Udržujte svou cukrovku pod kontrolou

Větší riziko rozvoje ischemické choroby srdeční mají lidé s cukrovkou. Fyzická aktivita a kontrola hmotnosti pomáhají udržet hladinu cukru v krvi v normálních mezích. S cukrovkou byste měli držet svou hladinu krevního tlaku pod 130/80 mmHg.

8. Užívejte předepsané léky

Pokud vás ještě srdeční onemocnění netrápí, ale máte vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak nebo rodinnou srdeční chorobu v anamnéze, může vám lékař předepsat lék, který zabrání vzniku problémů se srdcem. Pokud ho již máte předepsaný, je důležité ho užívat správně a dodržovat jeho správné dávkování. Nepřestávejte ho užívat bez předchozí konzultace s lékařem, protože by to mohlo zhoršit vaše příznaky a ohrozit vaše zdraví. Hlídat si hladinu cholesterolu je totiž velmi důležité. Snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu pomáhá také volně prodejný lék Ascorutin (obsahující rutin a vitamin C), který seženete v každé lékárně. Jeho další výhodou je, že působí proti lomivosti krevních vlásečnic.

9. Snižte míru stresu

Psychika hraje u srdečních onemocnění nemalou roli. Žít zcela bez stresu však v dnešní době snad ani není možné. Přesto se alespoň snažte snížit stres ve svém životě na minimum. Relaxujte formou meditace nebo při procházce se psem.

10. Dopřejte si dostatek spánku

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je k regeneraci těla nezbytný. Odborníci nejčastěji hovoří o 7 až 9 hodinách spánku denně. Nedostatek spánku zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, obezity i cukrovky.

(hah)

Zdroje:
https://www.cdc.gov/heartdisease/prevention.htm
https://www.stagnes.org/the-ten-commandments-for-heart-health/
https://www.escardio.org/Journals/E-Journal-of-Cardiology-Practice/Volume-15/prevention
https://www.nhs.uk/conditions/coronary-heart-disease/prevention/
https://zensc-prod-zdravecevy-cz.zentiva.com/
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/disease-prevention/cardiovascular-disease/preventing-cvd/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/257484#treatment
https://medlineplus.gov/howtopreventheartdisease.html