Jak zastavit krvácení z nosu v šesti krocích a co naopak nedělat?

Stalo se to asi každému – zčistajasna se nám spustila krev z nosu, možná došlo k potřísnění oblečení nebo třeba časopisu, nad kterým se právě skláníme. Jedno je jisté, krvácení chceme co nejrychleji zastavit. Proč vlastně dochází ke krvácení z nosu a jak jej účinně zastavit?

Krvácení z nosu, odborně epistaxe, se vyskytuje náhle, všimneme si kapky krve anebo nás upozorní někdo v okolí. Proč k němu dochází?

Příčiny krvácení z nosu

  • Suchý vzduch – vysušuje sliznici nosu a zvyšuje pravděpodobnost krvácení v důsledku porušení kapilár v přední části nosu.
  • Respirační infekce a alergie – rýma, nachlazení i alergie jsou často spojené se smrkáním, které může dráždit sliznici nosu.
  • Užívání některých léků – například nesteroidních antiflogistik, antikoagulační léčby.
  • Nadužívání nosních sprejů k uvolnění nosu a antihistaminik.
  • Chemikálie – při nadýchání některých chemikálií může dojít k narušení či poleptání sliznice nosu.
  • Užívání drog – inhalace drog narušuje sliznici nosu.

Epistaxe je nejčastěji způsobená suchým vzduchem a častěji se vyskytuje u dětí, jejichž tělo se ještě vyvíjí a cévy mohou být křehčí. Navíc zlozvyky jako je dloubání v nose narušují sliznici nosu a drobných cév v ní. Křehkost drobných cév je častější i u seniorů a při nedostatku vitamínu C, který se podílí na zpevňování struktury cév.

Jak zastavit krvácení z nosu v šesti krocích

Krvácení z nosu nemusí trvat nijak dlouho, aby nás znepokojilo a bylo pro nás obtěžující. Pro co jeho nejrychlejší zastavení vyzkoušejte následující kroky:

  1. Předkloňte se. Volte vzpřímenou polohu v sedě nebo ve stoje a mírný předklon, který umožní přirozené vytékání krve z nosu.
  2. Použijte nosní sprej. Pokud máte po ruce obyčejný nosní sprej na ucpaný nos, můžete si ho stříknout na stranu, která krvácí.
  3. Jemně stiskněte obě strany vašeho nosu. Mnohé krevní cévky se nacházejí v blízkosti nosních dírek, působením tlaku na ně lze napomoci zastavení krvácení. Palcem a ukazováčkem jemně sevřete měkké strany nosu těsně nad nosními dírkami, jako byste chtěli nos zavřít.
  4. Čekejte až se krvácení zastaví. Průměrné krvácení z nosu netrvá déle než 20 minut. Není nutné neustále kontrolovat, zda krvácení přestalo, můžete ho tím znovu obnovit. Vydržte s přidrženým nosem alespoň 10 – 15 minut.
  5. Přiložte studený obklad. Malý ručník nebo jiný kousek látky namočený ve studené vodě, chladící polštářky nebo led napomohou stažení cév, a tím se krvácení rychleji zastaví.
  6. Zachovejte klid. Krvácení z nosu je spojené s pocity studu, je nám nepříjemné, přesto jde o vcelku běžnou záležitost. Snažte se zůstat v klidu a nenechte se rozhodit, a to obzvláště v případě, že se zabýváte krvácením z nosu dítěte – váš klid nebo nervozita ovlivní jeho vnímání situace.

Co nedělat?

Stejně důležité jako vědět, co dělat, je vědět, co nedělat:

  • Nezaklánějte hlavu – krev stékající vzadu do krku může způsobit dušení, pachuť krve může dráždit a způsobit nevolnost.
  • Nezacpávejte si nos – vata nebo kousky kapesníku mohou dráždit sliznici nosu a způsobit další krvácení po jejich vyjmutí.
  • Nespěchejte – buďte trpěliví a vydržte se stlačeným nosem bez neustálé kontroly, změny tlaku prodlužují dobu pro zastavení krvácení.

Na co ještě myslet?

Pokud se držíte uvedených kroků a krvácení neustává ani po 20−30 minutách, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře či pediatra, který vám poradí.

Utrpěli jste v nedávné době poranění nebo podstoupili zákrok v oblasti obličeji či hlavy? Krvácení z nosu způsobené narušením cév v zadní části s tím může souviset, proto doporučujeme vyhledat lékaře a situaci konzultovat s ním.

Problém s každodenním krvácením z nosu se může prohlubovat vznikem drobných ranek a stroupků v nose. Pevnost žilní stěny drobných cév v nose lze podpořit vhodným stravováním (pohanka, některé druhy zeleniny) a zvýšením příjmu vitamínu C (ovoce – například kiwi, pomeranč, jahody nebo zelenina – například brokolice, kapusta).

Také lze vyzkoušet dlouhodobé užívání některých volně dostupných léčivých přípravků s obsahem rutinu v kombinaci s vitaminem C. Konkrétně jde například o lék Ascorutin, který se používá právě k léčbě zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic při nedostatku vitaminu C (kyseliny askorbové) v organismu. Před začátkem jeho užívání je vhodné se poradit s lékařem či lékárníkem, respektive jej užívat v souladu s příbalovou informací.

(lexi)

Zdroje a použitá literatura:

https://health.clevelandclinic.org/how-to-stop-a-nosebleed/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13464-nosebleed-epistaxis

 

Nejnovější příspěvky

Téma

Žilní záněty

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

HEPAROID®

Prodělali jste úraz kloubů či měkkých tkání?