Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.

Křečové žíly

Trápí vás křečové žíly?

Zdravé žíly jsou pevné a pružné a svými chlopněmi podporují správný návrat krve zpět k srdci. Ty nezdravé to ale nedokážou, krev se v nich hromadí a tvoří se na nich vystouplé rozšířené uzly – křečové žíly neboli varixy.

Postiženy jsou nejčastěji dolní končetiny – lýtko, podkolenní jamka a vnitřní strana stehna. Žíly jsou tu dlouhodobě přetěžované nadměrným množstvím krve, žilní stěny ochabují a žíly se rozšiřují. Může dojít k poškození žilních chlopní a zhoršenému odtoku krve ze žíly.

Křečové žíly také často provází metličkové žíly, oteklé nohy, bolest nebo mravenčení a pocit těžkých nohou.

Varixy nejsou jen estetickým problémem, mohou se stát příčinou vzniku dalších komplikací, jako jsou povrchový zánět žil, chronická žilní nedostatečnost, bércový vřed nebo třeba trombóza.

Příznaky křečových žil

Křečové žíly vznikají postupně. V začátku nejsou vůbec nápadné. Můžete mít jen pocit těžkých nohou. Pak jsou žíly víc a víc pod kůží znatelné. Tíha nohou se postupně mění v bolest a křeče. To dalo onemocnění i název. Křeče se často objevují v noci. V téhle fázi už žíly bývají hodně nápadné.

Když se nezačne s léčbou, žíly vystupují víc a víc na povrch a vytvářejí uzly. Bez léčení může onemocnění vést až k bércovým vředům, které se obtížně a zdlouhavě hojí.

Křečovými žilami trpí častěji ženy. Mezi dospělými je to 50–60 % žen a 20–30 % mužů. Častější výskyt u žen souvisí s těhotenstvím a s hormonálními změnami i v období přechodu.

Metličkové žilky na stehně
Pokročilejší stádium křečových žil na lýtkách
Vnitřní křečové žíly
Termín křečové žíly se používá pro jakékoli viditelné rozšířené žíly v povrchním žilním systému nohou. Onemocnění žil se ale může týkat i hlubokého žilního systému. Mezi lidmi je rozšířen termín „vnitřní křečové žíly“. Nepříjemná bolest pod koleny a v tříslech, která se objevuje například po delším sezení nebo stání, může být právě příznakem onemocnění vnitřních žil.
Příčiny křečových žil
Na žilní problémy má špatný vliv nedostatek pohybu, dlouhé vysedávání, ale i příliš dlouhé stání, nadváha a také nedostatečný pitný režim. Roli hraje ale i dědičnost, vyšší věk nebo těhotenství. Riziko křečových žil může být také důvodem, proč přestat kouřit, protože kouření může nejen vést k tvorbě varixů, ale také zvyšuje srážlivost krve a riziko nebezpečné žilní trombózy.
Prevence křečových žil

Nejdůležitější je podpořit krevní oběh v nohách. Pomáhá pravidelná chůze, plavání a cviky se zdviženýma nohama, ty vedou k lepšímu odtoku krve a proudění lymfy. Snažte se pohybovat nohama co možná nejčastěji, například si během sezení střídavě stoupat na špičky a na paty.

Pokud čekáte nějakou zátěžovou situaci, což může být i dlouhá cesta letadlem, vezměte si kompresní punčochy. Ty pomůžou žíly stlačit a poslat krev zpátky k srdci. A pokud to jde, položte si při odpočinku nohy výš.

Žíly můžete chránit i tím, co jíte. Například pohanka obsahuje rutin, který žilní stěny zpevňuje. Prospívá také ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, červená řepa a více vlákniny. Omezte tučné maso, konzervované potraviny a polotovary, smažená jídla, sladkosti a sůl.

Stádia křečových žil
  1. stadium metličkové žilky
  2. stadium křečové žíly
  3. stadium žilní uzly
  4. stadium změn kůže a podkožního tuku
  5. stadium zhojeného žilního vředu
  6. stadium aktivního žilního vředu
Mohlo by vás zajímat