Jak fungují zdravé žíly a co se děje, když se objeví ty křečové?

Křečové žíly neboli varixy postihují velkou část populace, s větším zastoupením žen a obézních jedinců, a pozorujeme je zpravidla na nohách. Čím se liší od těch zdravých? A jak můžeme podpořit žilní prevenci a ulevit svým nohám?

Křečové (varikózní) žíly jsou zvětšené a pokroucené žíly, které jsou dostatečně blízko povrchu kůže, a tak je lze vidět pouhým okem. Pro mnohé jde pouze o kosmetický problém, u jiných mohou křečové žíly způsobovat nepříjemnou bolest a nepohodlí.

Křečové žíly se mohou vyskytnout kdekoliv, nejčastěji ovšem postihují žíly na nohou. Je to tím, že stání a chůze zvyšují tlak v dolní části těla a gravitace znesnadňuje zpětné proudění krve k srdci.

Cirkulace krve

Lidská krev proudí v uzavřeném systému cév, které přivádí kyslík a živiny do všech orgánů a tkání lidského těla a odvádí oxid uhličitý a jiné odpadní látky.

Tepny jsou cévy vedoucí okysličenou krev, a protože musí snášet vysoký tlak a jeho změny, jsou mnohem silnější než žíly.

Žíly jsou menší cévy, které vedou odkysličenou krev– oproti tepnám jsou mnohem tenčí a jsou uložené méně hluboko, i větší žíly vedou těsně pod kůží. V dolní části těla (nohy, břišní dutina) jsou velké žíly opatřené chlopněmi.

Zpětný návrat krve

Jak již bylo řečeno, žíly na nohách pracují proti gravitaci. Pomáhají jim právě chlopně, které se otevírají, když krev proudí směrem k srdci a uzavírají, aby zabránily průtoku krve zpět dolů, odkud je čerpaná. Chlopně jsou jakési „brány“ uvnitř žil, které pokud správně fungují, napomáhají návratu krve do srdce.

Chronická žilní nedostatečnost

V ochablých nebo poškozených žilách chlopně nefungují účinně, což se projeví hromaděním (městnáním) krve a zhoršeným návratem zpět do srdce. Městnající krev způsobuje zvětšení a deformaci žil. Zhoršený odtok se projeví viditelnými projevy – otoky a křečovými žilami na nohou (varikózní žíly, varixy) nebo hemoroidy v oblasti konečníku a řiti.

Při dlouhodobě zhoršeném žilním návratu (tzv. chronická žilní nedostatečnost) dochází k postupnému poškozování tkání v důsledku zhoršeného přísunu kyslíku a živin. To může mít za následek vznik komplikací jako například výskyt bércových vředů, sraženin nebo krvácení.

Rizikové faktory chronické žilní nedostatečnosti

Opotřebení žil a jejich chlopní může být způsobeno více faktory:

  • věk,
  • pohlaví – častější u žen,
  • těhotenství,
  • rodinná anamnéza,
  • obezita,
  • dlouhé stání nebo sezení.

Některé věci neovlivníme, a proto je důležité zaměřit se na to, co změnit dokážeme. Doporučujeme vyhýbat se dlouhému stání a sezení (případně pravidelně zvedat nohy nebo měnit polohy), zařadit vhodný pravidelný pohyb (chůze, plavání, protahování, lehký běh) dle zdravotního stavu a udržovat si zdravou váhu.

V případě obezity je dobré vědět, že úbytkem na váze a pravidelným pohybem potěšíte i své nohy – zbavíte se otoku, ulevíte křečovým žilám a předejdete dalším nepříjemným komplikacím.

Domácí léčba

Kromě režimových opatření lze podpořit zdraví krevního systému také nošením kompresního prádla a některými volně dostupnými léčivými přípravky ze skupiny přírodních flavonoidů. Konkrétně jde například o léčivý přípravek Diozen, který zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév. Používá se k léčbě příznaků a projevů chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin a k léčbě akutní ataky hemoroidálního onemocnění. Před užitím přípravku se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a pečlivě si přečtěte příbalovou informaci.

(lexi)

Zdroje:  

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.