Problémy s hemoroidy v těhotenství – jak je poznám a co s nimi?

Pokud jste těhotná a potýkáte se s nepříjemnými problémy v oblasti konečníku a řiti, možná uvažujete, zda se nejedná právě o hemoroidy. Přečtěte si následující článek, který vám pomůže rozpoznat příznaky spojené s hemoroidy, ale také nastíní důvody jejich vzniku a poradí, jak si ulevit od nepříjemných obtíží.

Obtíže s hemoroidy se mohou vyskytnout kdykoliv během života, obecně postihují častěji muže než ženy. Přestože neexistují přesné statistiky, podle odhadů zažije v těhotenství problémy s hemoroidy třetina žen. Mnohdy je to právě období očekávání potomka, kdy se mnohé ženy potýkají s těmito potížemi vůbec poprvé.

Jak vznikají problémy s hemoroidy v těhotenství?

Těhotenství je spojené s hormonálními změnami, zvětšením objemu cirkulující krve, zvýšením nitrobřišního tlaku a tlaku na pánevní dno vyvíjejícím se plodem, častější je i nepříjemná zácpa. Způsobený tlak na krevní zásobení v oblasti konečníku a řiti (hemoroidy) může být natolik vysoký, že se tyto pletence zvětší a natečou, nebo se dokonce zanítí.

A tak se mohou projevit první obtíže s hemoroidy také u žen bez předchozích problémů.

Jak poznám, že mě trápí hemoroidy?

Mezi příznaky, které nás donutí zpozornět, patří bolest a dlouhé a namáhavé vyprazdňování, svědění či pálení a intenzivní bolest v okolí řiti, jasně červená krev v toaletní míse, ve stolici nebo na toaletním papíře.

V ideálním případě se obraťte na lékaře, ten nejlépe zhodnotí příčinu vašich obtíží a navrhne léčbu na míru. Lékařskou pomoc vyhledejte obzvláště tehdy, když pozorujete opakované krvácení z konečníku, dlouhodobé a silné krvácení, ztvrdnutí hemoroidu, zhoršení bolesti a výhřez (vysunutí) hemoroidu z konečníku.

Prevence

Alfou a omegou prevence je přiměřený pohyb (procházky, protahování, jóga, plavání), strava s dostatečným množstvím vlákniny (ovoce, zelenina, cereálie), zvýšený příjem tekutin (voda, ovocné a zeleninové šťávy, bylinné čaje vhodné v těhotenství) a správné návyky při vyprazdňování (nezadržovat stolici ani netlačit, nevysedávat na toaletě). Snažte se zabránit zácpě nebo ji alespoň mírnit. Vhodné je dbát na hygienu a po vykonání potřeby postižená místa umýt vlažnou vodou nebo otřít vlhčeným ubrouskem a důkladně osušit.

Úleva od obtíží

Krátká koupel v teplejší vodě (40–50 °C) nebo sedací lázeň s bylinkami (dubová kůra, heřmánek) potěší podrážděné partie. Zácpu je kromě stravy bohaté na vlákninu možné krátkodobě řešit šetrnými laxativy s obsahem laktulózy, která změkčuje stolici.

V lékárně vám poradí vhodnou mast nebo gely k místnímu nanášení nebo čípky k zavádění pro ošetření vnitřních hemoroidů. Kromě toho lze pro posílení cévní stěny hemoroidů užívat volně dostupné přípravky, které působí přímo na žíly hemoroidů, například ty s obsahem přírodních flavonoidů. Tyto přípravky ve formě tablet mírní otok a zánět a přináší úlevu, navíc je lze užívat i dlouhodobě. O možnosti užívat léčivé přípravky i v těhotenství se ale raději poraďte s lékárníkem nebo s lékařem.

Pozitivní zprávou je, že obtíže s hemoroidy se po období šestinedělí zpravidla zmírní na obvyklou úroveň nebo zcela odezní.

(lexi)

Zdroje a použitá literatura:

  1. my.clevelandclinic.org/health/diseases/23498-pregnancy-hemorrhoids
  2. http://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-hemorrhoids#symptoms
  3. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278306/

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.