Vhodné produkty

HEPAROID®

Prodělali jste úraz kloubů či měkkých tkání?

Žilní záněty

Co je to zánět žil? A jak ho poznáte?

Žilní zánět neboli flebitida nejčastěji postihuje dolní končetiny. Pokud se poškodí žilní stěna nebo se v žilách zpomalí tok krve, může docházet k jejímu srážení. A v okolí sraženiny se pak rozvíjí zánět žíly.

Na horních končetinách bývá zánět žil vzácný. Většinou je to následek poranění žíly, například při nitrožilní aplikaci léků.

Flebitidu rozdělujeme na méně závažný zánět povrchových žil (tromboflebitidu) a nebezpečný uzávěr hlubokých žil (flebotrombózu). První se projevuje typickým zarudnutím a bolestivým zatvrdnutím v průběhu žíly, druhý na sebe nejčastěji upozorní otokem končetiny.

Systém žil dolních končetin rozdělujeme na povrchový a hluboký. Zánět žil (tromboflebitida) je typické a velmi časté onemocnění povrchového žilního systému. Projevuje se typicky zarudnutím v průběhu žíly, otokem a bolestivostí až bolestivým zatvrdnutím.

Spolu se zánětem může dojít i ke vzniku uzávěru, jehož důsledkem jsou právě křečové žíly. Uzávěr hlubokého systému (flebotrombóza) je o mnoho nebezpečnější, protože pokud se kus sraženiny uvolní, může ucpat plicní řečiště a může dojít k tzv. plicní embolii. Projevuje se taky otokem a bolestí v končetinách, málokdy však zarudnutím. K tomuto stavu zánět povrchových žil sice nikdy nedospěje, protože tyto žíly nejsou přímo napojeny na plicní řečiště, ale křečové žíly vzniklé dlouhodobým přetlakem v žíle mohou být také velmi nepříjemné a vyplatí se je léčit.

Příznaky zánětu žil nepodceňujte
Zánět povrchových žil

Tento problém je patrný na první pohled. Postižené místo je zarudlé, na pohmat bolestivé a často zatvrdlé. Žíla je teplá a kůže v jejím okolí svědí.

Obtíže se zhoršují většinou při pohybu a při poloze končetiny dole. Ztvrdlá žíla na pohmat připomíná provaz. Nikdy ale nedochází k otoku celé končetiny.

Trombóza hlubokých žil

U postižení hlubokých žil je končetina naopak nateklá, a hlavně při došlápnutí hodně bolestivá. Velikost otoku se odvíjí od toho, kde na končetině je žíla postižena. U uzávěru lýtkových žil nateče jen okolí kotníků, při uzávěru stehenní žíly je oteklá celá noha.

Bolest se zvyšuje při zatnutí svalů. Kvůli stagnaci krve před žilním uzávěrem může být končetina také namodralá (cyanóza).

Uzávěr hlubokého žilního systému je závažné onemocnění, které může ohrozit i váš život. Je tu vážné riziko uvolnění krevních sraženin a jejich putování s krevním proudem až do plicního řečiště, kde vznikne plicní embolie.

Trombóza je velmi zrádná hlavně u ležících pacientů, například po operaci, může vzniknout bez výraznějších obtíží a projeví se právě až plicní embolií.

Jak rychle proudí naše krev?

Průměrná rychlost krve v žilách je asi 8 centimetrů za sekundu. Pro srovnání, v aortě, největší tepně, protéká krev asi čtyřikrát rychleji.

Příčin zánětu žil je celá řada

Obecně mezi ně můžeme zahrnout vše, co zpomaluje průtok krve cévou, poškozuje cévní stěny a mění vlastnosti krve.

Může to být například dlouhodobá nehybnost – dlouhé stání nebo sezení, křečové žíly, obezita, porucha srážlivosti krve, poranění končetin, a to i při operaci, v důsledku kouření, při nádorovém onemocnění aj. Rizikové je ale i těhotenství nebo užívání hormonální antikoncepce.

Proudění krve zpomaluje také delší upoutání na lůžko, znehybnění končetiny při zlomenině nebo poruše nervového zásobení. Pravděpodobnost zánětu žil stoupá také s vyšším věkem.

Co je příčinou žilní trombózy?
  • Zvýšená srážlivost krve

  • Zpomalení krevního toku

  • Poškození cévní stěny

Prevence zánětu žil

Jak se tomu všemu vyhnout? Snažte se vyhýbat pokud možno všem rizikovým faktorům. Hýbejte se, při delším sezení nebo stání nohy občas protáhněte nebo si udělejte malou procházku.

Snažte se projít například i při delším letu v letadle. Případně si v zátěžových situacích preventivně oblékněte kompresní elastické punčochy.

Jak se zánět žil léčí

Povrchový zánět žil, i když často vypadá dramaticky, nemusí vyžadovat nijak složitou léčbu. Pomůžou studené obklady, stažení končetiny obinadlem nebo elastickou punčochou a protizánětlivé a protisrážlivé masti, například Heparoid. Případně lze i systémově užít protizánětlivý lék.

Zánět povrchových žil většinou do jednoho až dvou týdnů odezní. Ztvrdnutí postiženého místa může trvat delší dobu, ale i to se časem ztrácí.

Uzávěr hlubokých žil vyžaduje kvůli své nebezpečnosti hospitalizaci v nemocnici a razantnější léčbu léky na ředění krve.

Flebotrombóza může kdykoliv ohrozit váš život uvolněním sraženiny a její embolizací do plic. I po odeznění akutních potíží se proto několik měsíců pokračuje v léčbě a ve sledování.

Dlouhodobě je pak nutné mírnit příznaky studenými obklady a používáním elastických punčoch nebo obinadel. Ty stáhnou povrchový žilní systém, a krev tak musí zrychlit svůj průtok hlubokými žilami.

Opakované nebo chronické uzávěry žil mají na končetiny neblahý vliv a zhoršují jejich vyživování.

Mohlo by vás zajímat