Asi mám hemoroidy. Jak o problémech mluvit s lékařem či s lékárníkem?

Intimita a její hranice jsou individuální, přesto je málokomu příjemné svěřovat se s choulostivými zdravotními problémy svým blízkým, a co teprve někomu cizímu, jako je lékař nebo lékárník. Zdraví by ovšem mělo být vždy na prvním místě, a proto je důležité překonat pocity studu a nastalé problémy řešit. Jak se na to připravit?

Máte svou oblíbenou lékárnu a lékárnici, která vám vždy pomůže a dobře se vám s ní mluví? Důvěřujete svému praktickému lékaři? Obrátit se právě na ně pro vás může být jednodušší. Bylo by pro vás snazší hovořit o obtížích s hemoroidy s odborníkem stejného pohlaví? Najděte ve svém okolí vhodného proktologa nebo proktoložku.

Stanovte den D

Prvním krůčkem k řešení je stanovení data, kdy půjdete k lékaři nebo lékárníkovi. Pro konzultaci u specializovaného lékaře – proktologa – je nutné se předem objednat. K praktickému lékaři i do lékárny sice můžete zajít (víceméně) kdykoliv, výběrem přesného data návštěvy si ovšem vymezíte dobu, za kterou se na vše můžete připravit.

Máte stanovený datum návštěvy? Výborně! Nezbývá než se na ni připravit.

Pro zdravotníky nejsou hemoroidy ničím neobvyklým

Hemoroidy jsou velice osobním problémem, ale berte v potaz to, že zdravotníci byli během studia léta připravovaní na vyšetřování a komunikaci o nejdůvěrnějších zdravotních problémech. Během své praxe řeší nejrůznější problémy celého těla a vzhledem k tomu, že hemoroidy trpí 50–70 % dospělé populace, věřte, že jsou zběhlí v jejich řešení a máloco je překvapí.

Otevřená komunikace

Pro dostatečné popsání vaší situace je vhodné se na rozhovor připravit. Není třeba chodit kolem horké kaše, naopak volte jasná a srozumitelná slova, která vaši svízel bez emocí popisují:

 • Tužka a papír rozhodně patří mezi pomocníky.
 • Volte krátké věty.
 • Požádejte o řešení obtíží nebo o radu.
 • Uveďte například: „Mám (asi) potíže s hemoroidy a potřebuji pomoc.“
 • Nebojte se být konkrétní: „Po stolici někdy krvácím a řeže a pálí mě konečník, někdy dojde k vysunutí hemoroidu mimo konečník.“

Sepsané, předem připravené věty postačí později přečíst, uleví vašemu stresu a pomohou stručně a jasně se sdělením lékaři nebo lékárníkovi.

Kdy rovnou kontaktovat lékaře?

Své potíže řešte rovnou s lékařem v případech:

 • opakovaného krvácení z konečníku,
 • přítomnosti jasně červené krve na toaletním papíru,
 • dlouhodobého a silného krvácení, které neustupuje,
 • otoku, zarudnutí nebo ztvrdnutí hemoroidu (trombóza),
 • zhoršení bolesti (i v podbřišku),
 • výhřezu (vnitřní hemoroid naplněný krví se vysune ven mimo konečník).

Obavy z vyšetření

Kromě nepříjemných pocitů při sdělování potíží, které se týkají hemoroidů, jsou časté i obavy z neznámého vyšetření intimních partií. Stud je přirozenou lidskou vlastností. Opět je důležité uvědomit si, že lékař je odborník a hemoroidální onemocnění a jejich vyšetření jsou pro něj rutinou.

Proktolog je specialista na oblast konečníku a řitního otvoru a kromě hemoroidů se zabývá také řitními trhlinami (análními fisurami), záněty konečníku či řitního kanálu a nádory v dané oblasti. Vyšetření je krátké a bezbolestné a lékař udělá vše pro to, aby bylo pro vás co nejméně nepříjemné.

Proč konzultaci neodkládat?

V lékárně jsou volně dostupné léčivé přípravky k lokální aplikaci na postižená místa, ale také ve formě tablet k vnitřnímu užití s obsahem flavonoidů, jako je diosmin přítomný v citrusových plodech. Příkladem je lék Diozen, který omezuje otok a má protizánětlivý účinek. Diozen zvyšuje napětí žilních stěn a odolnost cév a používá se při obtížích s hemoroidy, ale i u projevů chronické žilní nedostatečnosti v dolních končetinách. Před začátkem užívání se poraďte se svým lékařem či lékárníkem a užívejte jej v souladu s příbalovou informací.

V případě obtíží v oblasti konečníku a řiti se nemusí vždy jednat o hemoroidy. Proto je ideální vyhledat pomoc co nejdříve a na základě konzultace a vyšetření u lékaře získat správnou diagnózu a individuální návrh léčby.

(lexi)

 

Zdroje a použitá literatura:

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.