Jak po císařském řezu urychlit hojení jizvy?

Většina nastávajících maminek očekává hladký a přirozený průběh porodu. Bohužel vlivem neočekávaných okolností může dojít i k tomu, že se rodička octne místo v porodním boxu na operačním sále. Tento chirurgický postup – císařský řez – je celkem velká břišní operace, která zachraňuje život novorozence i rodičky, ale zanechává jizvu v podbřišku. Poradíme vám, jak se po této operaci co nejlépe zahojit.

Podpořte hojení zdravou životosprávou

Účinnými bojovníky s pooperační zácpou a bolestivou plynatostí jsou ovoce, zelenina, ořechy a různá semínka. Ve stravě čerstvé maminky by také nemělo chybět železo, vitamin C a bílkoviny. Železo je důležité pro novotvorbu krve po její ztrátě, vitamin C může být užitečný v boji proti infekcím a bílkoviny pomáhají tělu v regeneraci tkání a budování svalů. Po císařském řezu byste se měla vyhnout namáhání břišních svalů a zvedání těžkých předmětů. Než začnete cvičit, raději se poraďte se svým lékařem.

Správná péče o jizvu je základ

Aby se jizva dobře zhojila, musíte se o ni správně starat: Jednou denně ji osprchujte. Nechte po ní klidně stékat mýdlovou vodu a jemně ji osušte čistým ručníkem. Hlavně se vyhněte jejímu intenzivnímu drhnutí. Po osprchování na ránu přiložte suchý obvaz, který bude absorbovat případný výtok z rány nebo pot. Dilematem bývá, zda jizvu zakrývat, či nikoliv. Na ránu můžete přiložit jen suchý obvaz nebo mast s lokálním antibiotikem, vazelínou a jinými hojivými látkami. Poraďte se se svým lékařem, která možnost je pro vaši jizvu ta nejlepší. Aby se jizva dobře hojila, musíte ji ale vystavovat vzduchu. Neznamená to, že musíte chodit nahá, ale noste například volné šaty, aby se oblast jizvy nezapařila. V některých případech se stehy odstraňují při opuštění porodnice, jindy je třeba se kvůli tomu dostavit k lékaři. Při ponechání stehů v ráně by totiž mohlo dojít k hnisání.

Čím jizvu promazávat?

Při nekomplikovaném hojení bude jizva dva týdny po operaci tenká a suchá. Nicméně hojení jizvy a její lepší vzhled můžete podpořit těmito přípravky:

  • Silikonové náplasti jsou volně prodejné v lékárně a různé studie prokázaly, že pokud máte tendenci k tvorbě keloidních jizev, právě tato náplast pomůže jizvu změkčit a zploštit.
  • Hojení jizvy zlepšují gely s výtažky aloe vera a vitaminem E. Při pravidelném používání minimalizují otok a viditelnost jizvy.
  • Příznivý efekt na hojení má také mast Heparoid. Tento volně prodejný léčivý přípravek zlepšuje prokrvení pokožky a napomáhá rozpouštět drobné krevní sraženiny.

Chraňte jizvu před slunečním zářením

Pokud jste podstoupila císařský řez v létě, dbejte na to, aby na jizvu nesvítilo sluníčko. Právě sluneční záření může způsobit výraznou změnu jejího zbarvení. Před přímým sluncem se doporučuje jizvu chránit přibližně jeden rok.

Vzhled jizvy lze ovlivnit, dokud je tzv. čerstvá – přibližně 6 až 18 měsíců po operaci. Proto na nic nečekejte a začněte s péčí o ni co nejdříve po operaci.

(dzit)

Zdroje:

  1. https://www.mamanatural.com/c-section-recovery/
  2. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/c-section-scars