Kdy zvládneme léčit hemoroidy sami a kdy je nutné vyhledat lékaře?

Hemoroidální nemoc je pro mnohé tabu, o kterém se ostýchá mluvit i s nejbližšími a návštěvu lékaře oddaluje. Lékárny nabízejí široký sortiment přípravků pro samoléčbu, přesto je (alespoň v případě neustupujících obtíží) pro určení správné diagnózy a stanovení vhodné léčby nejlepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Kdy zpozornět a navštívit lékaře?

Existují dva typy hemoroidů – vnitřní a vnější. Nelze říci, že jeden typ je horší než druhý, oba mohou způsobovat nepříjemné problémy, záleží především na velikosti a stupni závažnosti nemoci. Neléčené vnitřní hemoroidy mohou způsobovat krvácení, vnější hemoroidy mohou vést ke srážení krve (trombóze), což může vést k nepříjemným bolestem v postižené oblasti. Čím dříve hemoroidální nemoc začnete řešit, tím lepších výsledků dosáhnete léčbou a vyhnete se závažnějším komplikacím onemocnění.

Samoléčba je možná pomocí nanášení krémů, mastí, gelů nebo čípků. Další možností je dlouhodobá celková léčba pro posílení cévní stěny žilních pletení, která poskytuje úlevu od bolesti a pomáhá zmírnit obtíže, jako je otok a zánět hemoroidů. Mezi vhodná léčiva řadíme přípravky s obsahem přírodních látek, tzv. flavonoidů. Zástupcem flavonoidů je například diosmin, obsažený v přípravku Diozen, který zvyšuje odolnost cév a přináší úlevu od svědění, bolesti či krvácení v oblasti konečníku.

Kdy vyhledat lékaře?

Pro některé z nás je samotný výskyt hemoroidů dostatečným důvodem pro vyhledání odborné pomoci, jiní se uchylují k samoléčbě. Ovšem pokud jste zkoušeli bojovat s hemoroidy svépomocí a příznaky neustupují nebo se často vrací, doporučujeme navštívit lékaře, především tehdy, pokud se u vás objeví:

Krvácení

Jakékoliv krvácení z konečníku je neobvyklé a může být spojené nejenom s hemoroidy, ale také s jiným onemocněním. Mezi typické příznaky hemoroidů patří výskyt jasně červené krve na toaletním papíru nebo odkapávání krve do toaletní mísy při stolici. Pro správnou léčbu je důležité určit příčinu takového krvácení, proto doporučujeme situaci nepodceňovat a navštívit lékaře. Pokud pozorujete silné krvácení z konečníku, které může být doprovázené závratěmi nebo mdlobami, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Krvavá stolice

Pokud je vaše stolice neobvyklé kaštanově červené barvy, může se jednat o známku krvácení. Takové krvácení může být spojené s výskytem hemoroidů, ale příčiny mohou být i jiné. Je to právě lékař, který na základě vyšetření dokáže vyhodnotit situaci a nastavit vhodnou léčbu.

Bolest v konečníku

Hemoroidy mohou způsobit bolest nebo nepohodlí, kdy vám sezení není příjemné a hledáte vhodné úlevové polohy. Pokud trpíte stálými bolestmi, návštěva lékaře a optimální léčba vám mohou pomoci od problémů rychleji než zkoušení „babských“ rad.

Pokud samoléčba nepomáhá

Zkusili jste volně dostupné přípravky a výsledky se nedostavují? Pokud vaše potíže přetrvávají i nadále, je na čase svěřit se lékaři, který vám může pomoci dostat situaci pod kontrolu.

(lexi)

Zdroje:

Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Hemoroidální nemoc. ČLS JEP. 2021
https://www.everydayhealth.com/digestive-health/signs-to-see-a-doctor-for-hemorrhoids/

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.