Se svými letními zranění nemusíte proležet celé prázdniny

I když si letos dávaly teplé dny načas, léto přece jen přišlo. A s ním samozřejmě řada úrazů. Které „letní úrazy“ jsou nejčastější a jaká je první pomoc?

Stoupající teploty a delší doba slunečního svitu nás přirozeně táhnou k pohybu venku. Internisté a kardiologové nás chválí za zvýšení pohybové aktivity, traumatologové však jejich nadšení nesdílí. Čekárny totiž plní lidé s řadou menších či větších úrazů. Svůj nemalý podíl na tom má fakt, že se tito lidé najednou věnují aktivitám, na které nejsou běžně zvyklí. O jaké úrazy jde nejčastěji? Jejich popis si přečtěte níže.

Namožení svalů a kloubů

Prosté namožení pohybového aparátu vzniká netrénovaností, kdy tělo vystavíme větší zátěži, než na jakou je zvyklé. Například když po zimním režimu bez pohybové aktivity nazujeme tenisky a přihlásíme se na jarní půlmaraton. Potíže s namoženými svaly, které zná asi každý z nás, se projevují pálivými bolestmi ve svalech v odstupu jednoho až dvou dnů po námaze a stejně rychle samy při přiměřeném klidovém režimu odeznívají. Trochu jiná situace je s přetížením kloubů, které začínají bolet až s delším časovým odstupem a i odeznívání bolesti bývá delší, klidně až v řádu týdnů.

Poranění kloubu a kloubního pouzdra

Kloubní pouzdro může být poraněno přímým úrazem v podobě pohmoždění nebo nepřímo podvrtnutím či trvalým vykloubením. Na dolní končetině se jedná spíše o úrazy typicky v důsledku špatného došlápnutí nebo provozováním kolektivních sportů s častými náhlými změnami pohybu, např. fotbalu. Často jde o důsledek nezvyklé pohybové aktivity společně s nedostatečným rozcvičením. Projevuje se otokem, bolestivostí a pocitem tlaku v kloubu v klidu se zhoršením při námaze, až nemožností pohybu v kloubu. Vykloubení se projevuje nepřirozeným tvarem kloubu. V tom případě se nikdy nesnažte vrátit vykloubený kloub zpět!

Poranění vazů a šlach

Poranění vazů a šlach je velmi často spojeno i s úrazem kloubního pouzdra, protože v jeho okolí se vyskytuje nejvíce šlach a vazů. Obecně můžeme říci, že při drobnějším podvrtnutí kloubu spíše dochází (pouze) k natažení vazů, při větším oddálení kloubních ploch může dojít až k jejich přetržení. Samostatné poškození bývá nejčastěji u Achillovy šlachy, typicky při prudkých odrazech a doskocích, např. při fotbale, squashi apod. Klinicky se poškození může projevovat přechodnou bolestivostí s omezením pohybu při natažení či natržení, při úplném přetržení šlachy může být bolestivost paradoxně menší, ale o to významnější bývá omezení funkce.

Zlomeniny kostí

Zlomeniny kostí patří mezi závažnější úrazy pohybového aparátu. Projevují se bolestivostí, otokem, zejména na končetinách pak nepřirozeným tvarem postiženého místa a nemožností pohybu. Svým významem se liší od téměř nevýrazné bolestivosti (např. u únavových zlomenin) až po život ohrožující stavy (zlomeniny dlouhých kostí, pánve nebo lebky). Z tohoto důvodu je třeba zlomeniny nepodceňovat a raději zajistit pomoc, a to i cestou zdravotnické záchranné služby.

První pomoc

V rámci první pomoci je nejprve nutné zajistit fyzické šetření, aby nedocházelo k dalšímu poškození. Byť se toto doporučení může zdát samozřejmé, zejména pánové mají tendenci například dokončit rozehrané utkání a podobně. Poté co v první fázi zajistíme klid, je dobré místo nějakým způsobem stáhnout, například pružným obinadlem, a chladit (studené pomůže zmírnit nejen vznikající otok, ale i bolest). Hojení probíhající někdy až v řádu týdnů je možné podpořit různými volně prodejnými léčivy, např. krémem Heparoid, který zlepšuje prokrvení, zkracuje dobu hojení a zmírňuje otok, pocit napětí a bolest. Pokud se potíže nelepší, nebo naopak se zhoršují, je namístě vyhledat konzultaci na spádové traumatologické ambulanci.

(zem)

Zdroje

  1. Poranění pohybového aparátu (traumatologie) – příčiny, příznaky, první pomoc. Průvodce preventivní péčí ZP MV ČR, dostupné online na https://eforms.zpmvcr.cz/jforum/posts/list/79.page.
  2. Heparoid léčiva krém, souhrn údajů o přípravku (SPC), Zentiva k.s., posl. revize 12. 10. 2020, dostupné online na https://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC162823.pdf&type=spc&as=heparoid-leciva-spc.

Nejnovější příspěvky

Téma

Modřiny

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

HEPAROID®

Prodělali jste úraz kloubů či měkkých tkání?