Proč kvůli tlaku „nemůžete na nohy“?

Vysoký krevní tlak má mnoho negativních dopadů na naše orgány a zanedbání léčby vede k jejich nevratnému poškození. Cévní řečiště je jedním ze systému, na kterém se onemocnění projevuje. V jeho nebezpečí jsou mimo jiné cévy dolních končetin.

Onemocnění, které nebolí

Vysoký tlak je onemocnění, které řadu let probíhá bez klinických projevů a toho času postiženým jedincům nesnižuje kvalitu života. Neléčené však dokáže život poměrně zkomplikovat, ba dokonce zkrátit. Vede totiž k onemocnění cév, které se vlivem nerovnováhy vnitřního prostředí, chronického zánětu a mnoha dalších faktorů poškozují. Za zmínku stojí jistě významný podíl vysokého tlaku na snížené kvalitě cév dolních končetin, které pak nejčastěji sužují bolesti a otoky nohou, křečové žíly a bércové vředy.

Tři vrstvy v každé cévě

Cévní systém je komplikovaná soustava trubic, ve kterých proudí krev k výživě orgánů. Každá céva se skládá ze tří vrstev, které rozhodují o dodávce krve či její dynamice anebo hrají roli ve výživě organismu. Ve výživě organismu je také nutno neopomenout výživu cév. Právě ty jsou vysokým tlakem, nezdravým životním stylem a fyzickou neaktivitou v ohrožení. Fenoménem dnešní doby jsou civilizační choroby, s nimiž se onemocnění cév rovněž pojí.

Co ovlivňuje vznik otoků?

  • Základní typ onemocnění. Otoky nohou nevznikají zničehonic. Nejčastěji bývají doprovázeny onemocněním, v jehož terénu nohy natékají a jejich prokrvení se zhoršuje.
  • Ženské pohlaví a pokročilý věk. Ženy bývají otoky nohou postiženy častěji než muži, nahrává tomu mimo jiné těhotenství. Během něho dochází k významnému zatížení srdečně-cévního systému. U těhotné ženy totiž dochází ke zvýšení objemu krve až o 40 %.
  • Typ profese. Na otoky nohou můžete trpět při sedavém zaměstnání nebo fyzicky náročných pracích. Chlopně v hlubokých žilách časem ochabují a gravitační síla způsobující zadržení krve v nižších partiích významně přispívá k tvorbě otoků.
  • Roční období a počasí. Léto a s ním spojené slunečné dny s tropickými teplotami vašim nohám na pohodě nepřidá. Vysoké teploty způsobují rozšíření průsvitu cév a zejména žíly, kterým v jejich stěně chybí svalová složka, se snadno unaví.
  • Nezdravý životní styl. Kuřáci, neléčení cukrovkáři a obézní pacienti patří mezi skupinu velmi špatně léčitelných pacientů, kteří mají několikanásobně vyšší riziko vysokého tlaku. Jedná se o onemocnění, které nevzniká náhle. Jeho průběh je pozvolný, avšak přímočarý. Zanedbání léčby vede k postupným změnám v orgánech a může skončit až jejich selháním.

Otoky nohou nemusíte trpět, můžete je ovlivnit

Jedním z dopadů vysokého tlaku jsou také otoky končetin, zejména nohou. Ty mohou během dlouhého dne natékat a způsobovat bolesti. Své o tom ví dámy, které trápí pocit těžkých nohou v oblíbených lodičkách, pánové mívají problém se zouváním pracovní obuvi. V riziku je většina populace od produktivního věku do stáří. Pozitivní zprávou je, že tvorba otoků je léčitelná běžně dostupnými přípravky, které jsou k dostání i bez lékařského předpisu. Jedním z nich je Ascorutin. Podporuje výživu cév a snižuje lomivost krevních vlásečnic. Bonusem přípravku je také schopnost vylučovat z organismu cholesterol, přispívající ke snížení rizika kornatění tepen. Bolest končetin při chůzi může být totiž spojená se zúžením cév, a tedy zhoršeným okysličováním svalů. Zúžení je způsobeno tvorbou tzv. aterosklerotických plátů, kterou vysoký krevní tlak urychluje.

Křečové žíly předcházejí bércovým vředům

Chronické stání krve v nemocných žílách zvyšuje riziko vzniku křečových žil a změn v kůži i podkoží. Tento terén je ideální pro rozvoj zánětu a vznik bércových vředů. Nemocné trápí opakující se infekce, dlouhodobá a bohužel ne vždy úspěšná léčba.
(žij)

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6085869/pdf/nihms-983642.pdf
https://www.uptodate.com/contents/peripheral-artery-disease-and-claudication-beyond-the-basics
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peripheral-artery-disease/diagnosis-treatment/drc-20350563