Jak se během těhotenství vyvarovat vzniku křečových žil?

Těhotenství je krásný stav v životě každé ženy. Je to radostné období plné očekávání příchodu vytouženého potomka. Těhotenství ale není jen plné radosti, je to hlavně velká zátěž pro celý ženský organismus. Během očekávání může propuknout celá řada nemocí a samotné těhotenství může tělo poznamenat. A nejen nárůstem hmotnosti. Jedním z důsledků těhotenství mohou být i křečové žíly. Jak se této komplikace vyvarujete?

Křečové žíly zná pravděpodobně každý. Jedná se o poměrně běžné onemocnění, které se projevuje nevzhlednými „vybouleninami“ na dolních končetinách. Ony „boule“ jsou vlastně rozšířené podkožní žíly, ve kterých se hromadí krev. Ta je za normálních okolností z dolních končetin odváděna pomocí systému chlopní a pump zpět do srdce. Pokud se ale zvýší tlak na tento systém, dojde k poškození chlopní a krev se začíná hromadit v povrchových žilách, které se tak zvětšují. Nejedná se přitom jen o kosmetický problém, ale také o zdravotní riziko, které může vyústit v otoky nohou až v tzv. chronickou žilní nedostatečnost. Jak proti nim co nejúčinněji bojovat?

1. Pravidelně cvičte

Pravidelný pohyb je důležitý pro všechny, těhotné nevyjímaje. Samozřejmostí je přizpůsobit těhotenství zvolenou aktivitu. Nevhodné jsou kontaktní sporty, ve vyšších měsících i jízda na kole a podobně. K základní prevenci vzniku křečových žil stačí však i prostá chůze – neseďte proto doma a běžte se projít, každý kilometr se počítá. A pokud vás na procházky opravdu neužije nebo dáváte-li přednost dovádění ve vodě, můžete navštěvovat speciální těhotenská cvičení v bazénu.

2. Kontrolujte svou váhu

Během těhotenství půjdou vaše kila nahoru, to je prostý fakt. Rostoucí dítě ve vaší děloze a příprava vašeho těla na náročný okamžik porodu si to vyžadují. A k tomu ještě těhotenské chutě, kdy na kalorie opravdu nekoukáte. Ale mějte na paměti, že stejně jako před těhotenstvím i během něj můžete nabrat zbytečná kila. A právě kila navíc zvyšují tlak na vaše už tak přetížené žíly. Snažte se tedy trochu v mlsání hlídat – nejde jen o vaše dítě, ale i o vás a vaše zdraví.

3. Denní dávka vitaminů

Vitaminy jsou důležité pro správný vývoj vašeho dítěte. Ale vitamin C je důležitý i pro vaše žíly. Tělo s jeho pomocí vytváří kolagen a elastin, látky důležité pro pevnost a odolnost žilní stěny.

4. Vysoké podpatky nechte ve skříni

Během chůze dochází opakovanými stahy lýtkových svalů k pumpování krve směrem k srdci. Pokud si obujete boty s vysokými podpatky, nepracují svaly lýtka správně a dochází k hromadění krve v nohách. Snažte se tedy vysokým podpatkům úplně vyhnout, případně jejich nošení omezte na nezbytné minimum.

5. Punčochy pro lepší žíly

Abyste ještě více podpořila správnou funkci svalové pumpy svých nohou, noste kompresní punčochy. Jsou vyráběny z elastického materiálu, který nohu stahuje a zlepšuje tak návrat žilní krve. V dnešní době se jedná o rozšířený trend a na trhu jsou k dostání i zajímavé designové kusy. Na noc si však nezapomínejte punčochy sundávat.

6. NE dlouhému sezení a stání

Delší dobu neměnná pozice není pro vaše žíly zrovna ideální. Snažte se vyvarovat delšího nehybného stání či sezení. Bohatě postačí udělat pár krůčků, postavit se, protáhnout nohy – zkrátka zapojit alespoň na pár okamžiků svalovou pumpu a rozproudit tím krev.

7. Nožku přes nožku?

Spousta žen je zvyklá sedávat s ležérně překříženýma nohama. Jedná se však o zlozvyk, který byste si měly v těhotenství určitě odpustit. Překřížením nohou totiž stlačujete žíly, které nezvládají odvádět krev, a ta se tak opět hromadí a žíly poškozuje.

8. Nohy vzhůru!

Správný tok krve ve svých nohách nemusíte podporovat jen pohybem. Můžete se spolehnout i na gravitaci – stačí si jen nohy při sezení či ležení natáhnout a podložit tak, aby byly výše než vaše pánev, a krev tak mohla volně proudit zpět k srdci.

9. Který bok je ten pravý?

Krev z dolní části těla je odváděna do srdce prostřednictvím dolní duté žíly. Ta probíhá za orgány dutiny břišní, vpravo do páteře. Pokud se tedy budete snažit spát na levém boku, nebude dolní dutá žíla utlačována vahou tělesných útrob a vašeho bříška a krev v ní bude lépe proudit do srdce.

10. Vzhůru do lékárny

Pokud chcete podpořit své žíly ještě dalším způsobem, sáhněte po přípravku Diozen. Jedná se o doplněk stravy, který zvyšuje napětí cévní stěny a tím i její odolnost. Působí tak pozitivně na návrat krve z dolních končetin, čímž snižuje riziko vzniku křečových žil i vzniku obtěžujících otoků. Navíc působí i protizánětlivě. O jeho užívání byste se měla poradit se svým gynekologem.

(ver)

Zdroje:

  1. https://americanpregnancy.org/naturally/treating-varicose-veins-naturally-during-pregnancy/
  2. https://zensc-prod-zdravecevy-cz.zentiva.com/nase-produkty/diozen

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.