Léčím se s cholesterolem, co dalšího mi může pomoct?

Vědci tvrdí, že pokud se nám podaří snížit hladinu cholesterolu o 1 %, zredukujeme tím riziko srdečního infarktu o 2 %. Změnit od základů životosprávu, tedy zanechat kouření, více sportovat, zhubnout a zbavit se stresu, jsou sice dobré rady, jak si snížit nežádoucí hladinu cholesterolu, ovšem pro mnoho lidí obtížně realizovatelné. Jaké další možnosti vyjma klasických léků na cholesterol tedy máme?

Změnit jídelníček má smysl, ale…

Změnit svůj jídelníček, jíst zdravě, snížit celkový energetický příjem, nepřijímat energii z tuků více než z 30 % a zredukovat svou hmotnost má nezpochybnitelný smysl. A to nejen z důvodu snížení hladiny cholesterolu. Výzkumy však ukazují, že pouze 5–10 % jedinců, kteří zkusí dietní stravování, slaví úspěch. Navíc, aby tato opatření byla efektivní, je třeba je dodržovat trvale, čehož mnohdy nejsme schopni. Na vině přitom není jen naše slabá vůle, ale často uspěchaný režim dne, který není i přes naši snahu vždy možné změnit.

Klasické léky na snížení hladiny cholesterolu – dobrý sluha i zlý pán

Klasické léky na snížení cholesterolu, tzv. statiny, mají dlouhodobě prokázaný pozitivní efekt na úpravu hladiny a spektra krevních tuků. Z výsledků kontrolovaných klinických studií vyplývá, že statiny dosahují z pohledu prevence srdečních příhod až 40% účinnosti. Užívání těchto léků však může být provázeno nežádoucími účinky, zejména obtěžujícími svalovými bolestmi.

Další možní pomocníci proti cholesterolu

Kromě klasických léků, které jsou vázané na lékařský předpis, mohou ke snížení hladiny cholesterolu napomoci i některá volně prodejná léčiva či potravinové doplňky. Jejich účinnost je potvrzená vědeckými studiemi. O jaké přípravky se jedná?

Ascorutin – je lék, který obsahuje rutin, což je rostlinný glykosid s antioxidační účinností. Studie prokázaly, že tato látka brání nárůstu tělesné hmotnosti, snižuje hladinu krevních tuků, zvyšuje vylučování cholesterolu z organismu a současné má ochranný vliv na jaterní tkáň a protizánětlivý efekt. Nežádoucí účinky Ascorutinu jsou přitom vzácné.

Koenzym Q10 (například doplněk stravy Lipizentin) – je prokázáno, že potravinové doplňky s obsahem koenzymu Q10 zajistí zvýšené vylučování cholesterolu a přispívají tak ke zpomalení procesu aterosklerózy. Děje se tak v důsledku schopnosti této látky ovlivnit mikroRNA (ribonukleovou kyselinu), která pomáhá zajistit funkci transportéru, který zajišťuje odtok cholesterolu z buněk. Současné podávání potravinových doplňků s obsahem koenzymu Q10 při léčbě statiny navíc prokazatelně snižuje případné nežádoucí svalové bolesti, které se při užívání statinů mohou vyskytnout.

Výše popsané léky a potravinové doplňky se svou účinností samozřejmě nemohou srovnávat se statiny. Mohou však představovat cestu volby pro pacienty, kteří netolerují statiny pro jejich nežádoucí účinky a pro něž je současně obtížné účinně snížit hladinu cholesterolu prostřednictvím změny životního stylu.

(tich)

1) https://eforms.zpmvcr.cz/jforum/posts/list/46.page

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4142520/

3) https://www.dama.cz/clanek/odbornik-na-vyzivu-petr-havlicek-radi-jak-nastartovat-zmenu-jidelnicku

4) https://www.stobklub.cz/clanek/jak-se-stravovat-pri-zvysene-hladine-cholesterolu-/

5) Francova S.: Srovnání účinku originálního a generického statinu, diplomová práce, 2010, dostupné online na is.cuni.cz

6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24745035/

7) https://nonstop-lekarna.cz/ascorutin-667/souhrn-udaju

8) https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0096303

9) https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2012-4/ovlivni-podavani-redukovane

Nejnovější příspěvky

Téma

Cholesterol

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

LIPIZENTIN®

Doplněk stravy Lipizentin je zdrojem kvalitního koenzymu Q10