Omezte stres, pomůžete tím svým cévám!

Se stresovými situacemi se čas od času setkává každý z nás. Dlouhodobý stres však pro lidské tělo není prospěšný. Věděli jste, že jím mohou být ovlivněny i vaše cévy?

Lidské tělo a stres

Když je naše tělo vystaveno stresové situaci, dochází k vyplavení stresových hormonů (adrenalinu a kortizolu) do krevního řečiště. Ty způsobují reakci obecně nazývanou „boj nebo útěk“, při které v těle dochází k řadě tělesných procesů, mimo jiné se zvyšuje srdeční tep a krevní tlak. Cílem této reakce je dodat dostatek živin a energie k těm svalům a orgánům, které jsou potřebné pro zvládnutí akutní stresové situace. Jakmile akutní stres pomine, tělo se rychle vrací do normálního stavu a krevní tlak klesá na původní hodnoty.

Když stres trvá příliš dlouho…

Moderní způsob života je spojený s velkým množstvím stresových situací, se kterými se neumíme zcela vypořádat. Naše tělo je vystaveno stresu po celé dny i týdny. Souvislosti mezi dlouhodobým stresem a zvýšením krevního tlaku (hypertenzí) jsou stále předmětem studií a nejsou zcela objasněny. Vědci dosud zkoumají, zda krátkodobá zvýšení krevního tlaku v důsledku stresu mohou ve výsledku představovat také riziko vzniku dlouhodobého vysokého tlaku. Jednou z teorií je, že dlouhodobý stres ovlivňuje aktivitu autonomního nervového systému a tím zapříčiňuje hypertenzi. Již nyní je také prokázáno, že i krátké výkyvy krevního tlaku mohou být příčinou poškození cév, srdce či ledvin – podobně jako při dlouhodobě vysokém tlaku. Navíc mnozí z nás reagují na stresové situace tím, že se uchylují k některým ze zlozvyků, jako je pití alkoholu, konzumace nezdravých jídel či kouření. I to má pak za následek zvýšené riziko vysokého krevního tlaku a v jeho důsledku dalších komplikací, např. v podobě mozkové mrtvice či srdečního infarktu.

Vypořádejte se se stresem, vaše cévy vám za to poděkují

Pokud si osvojíte techniky zvládání stresu, může u vás dojít k dalším pozitivním změnám v chování a v důsledku toho pak také ke snížení krevního tlaku. Je prokázáno, že pravidelný pohyb (cvičení alespoň třikrát až pětkrát týdně po dobu 30 minut) pomáhá stres redukovat. Tyto aktivity však také zlepšují váš zdravotní stav a vedou ke snížení krevního tlaku.

Přinášíme vám několik praktických tipů, jak se se stresem vypořádat:

  1. Nemějte přehnané nároky. Stanovte si reálné cíle a naučte se říkat „ne“. Vhodné je udělat si časový plán a identifikovat aktivity nebo úkoly, které můžete vypustit.
  2. Zamyslete se nad tím, co můžete ovlivnit. Je důležité identifikovat, které situace jsou pro vás stresující. Snažte se uvědomit si a akceptovat, že některé věci prostě změnit nemůžeme. S jinými naopak lze něco udělat – v tom případě se soustřeďte na vyřešení problému a odstranění stresující situace.
  3. Zkuste vizualizaci. Atleti si představují, jak jako první dosahují cílové pásky. Zvolte stejnou techniku a představujte si sami sebe, jak dosáhnete svého cíle.
  4. Buďte „v pohodě“. Dopřejte si dostatek odpočinku, věnujte se svým koníčkům, bavte se, vyčleňte si čas pro své přátele a rodinu. Naučte se a používejte relaxační techniky, jako jsou meditace nebo dechová cvičení.
  5. Žijte zdravě. Udělejte si čas na pravidelný pohyb a snažte se omezit kouření, konzumaci nezdravých jídel a alkoholu.
  6. Zůstaňte pozitivní. Změňte svůj pohled na obtížné situace – snažte se je vnímat pozitivně, ne negativně.
  7. Mluvte o svých problémech. Když budete svou situaci sdílet se svými blízkými, nebudete se při jejím zvládání cítit sami. Také vám to umožní podívat se na svůj problém z jiného úhlu pohledu.

Pro své cévy udělejte maximum

Aby nedocházelo k nadměrné aktivaci autonomního nervového systému, a tak i ke vzniku vysokého krevního tlaku, je nutné důsledné dodržování režimových opatření – mezi ta patří především pravidelná životospráva, dostatek pohybové aktivity a kvalitní pravidelný spánek. Pokud režimová opatření nestačí, je potřeba přistoupit k užívání léků.
(viv)

Zdroje:

  1. http://www.hypertension.cz/pro-pacienty-1404042140.html
  2. https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/managing-stress-to-control-high-blood-pressure
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/stress-and-high-blood-pressure/art-20044190
  4. https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2004/01/03.pdf