Svátky v klidu a bez nemocí

Vánoce, období setkávání, slavení a odpočívání. Ideálně ale prožité ve zdraví a v kondici. Co byste v období hodování neměli opomenout, abyste svou hladinu cholesterolu udrželi na uzdě?

Dřívější myšlenka, že za vysokou hladinu cholesterolu můžou potraviny, které ho obsahují, je už dávno překonaná. Hlavními viníky vysokého cholesterolu jsou v našem jídelníčku nasycené tuky a jednoduché cukry, pod kterými se sváteční tabule často prohýbá. Pokud už trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu nebo se tento stav ve vaší rodině vyskytuje, vaše první kroky by měly vést k jejich omezení.

Vyměňte nasycené za nenasycené

Hlavními zdroji nasycených tuků jsou živočišné tuky čili tučná masa, uzeniny, plnotučné mléčné výrobky, zrající sýry, různé krémové a šlehačkové dorty a buchty, ale i smažené snacky a kokosový či palmový olej. Tyto potraviny nejsou pro vás automaticky tabu, ačkoliv jejich záměna za ty s obsahem nenasycených tuků vede prokazatelně ke snížení „špatného“ LDL cholesterolu v krvi.

Místo nich tak do nákupního košíku raději vhoďte libová masa, ryby, luštěniny, rostlinné pomazánky, ořechy a semínka, olivový a lněný olej. Při redukci LDL cholesterolu nezapomeňte ani na vlákninu. Najdete ji v rostlinných potravinách, otrubách a vločkách, luštěninách, ale i v ovoci a zelenině, které jsou zdrojem důležitých vitaminů a minerálních látek. Pomůže vám při trávení, prodlouží pocit sytosti a je zároveň potravou pro střevní bakterie.

Prakticky (nejenom) na Vánoce

Kdo by se na Vánoce netěšil právě na cukroví, smaženou rybu a bramborový salát? V očekávání těchto dobrot jsme většinou celý rok, není tak nutné si je odepřít. Nicméně taky není důvod je nepřetržitě konzumovat po čas celých svátků.

  • Snižte množství – bramborového salátu udělejte tak akorát na večeři, ať ho nemusíte dojídat ještě další dva dny.
  • Chytré záměny – když se na vás ze stolu směje cukroví, sáhněte raději po ovoci nebo oříškách, které máte hned vedle nachystané taky.
  • Zelenina pořád po ruce – hodí se třeba k večerní pohádce místo smažených brambůrků.
  • Běžné dny – mezi svátky zařaďte dny s méně tučnou stravou, bohatou na luštěniny a libové maso.
  • Pravidelný pohyb – mrazivé počasí vás příjemně popožene třeba do sousedního kopce nebo na další návštěvu.

Vysoký cholesterol nebolí, ale cévy při něm trpí

Na zvýšenou hladinu cholesterolu vás tělo nijak neupozorní, alespoň ne do doby, než je opravdu zle. Pokud je ho hodně, může se usazovat ve stěnách cév a v nejhorším případě je i ucpat. Jestli zároveň trpíte vysokým krevním tlakem, máte cukrovku, obezitu, kouříte nebo se u vás v rodině vyskytují onemocnění srdce a cév, měli byste péči o ně věnovat pozornost. Klíčové jsou změny životního stylu, ale cévám můžete prospět například i léky. Ascorutin obsahuje cenný rutin, který zvyšuje pružnost cév a bojuje proti jejich lámavosti. Nečekejte se změnami na Nový rok, začněte s nimi už o Vánocích.

(eha)

Zdroje:

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/lower-your-cholesterol/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/
https://www.bda.uk.com/resource/cholesterol.html

Nejnovější příspěvky

Téma

Cholesterol

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

LIPIZENTIN®

Doplněk stravy Lipizentin je zdrojem kvalitního koenzymu Q10