Máte křečové žíly? Bojujte s nimi pohybem

Trápí vás křečové žíly a chcete omezit jejich vývoj? Pohyb a dodržování správných návyků jsou tím nejpřirozenějším způsobem, jak mít zdraví svých žil pod kontrolou.

Tři pravidla pro zdravé nohy

Na vývoji křečových žil se z velké míry podílí dědičnost. Pokud se tedy ve vaší rodině vyskytuje toto cévní onemocnění, s největší pravděpodobností se s ním budete potýkat také. Nicméně existuje řada dalších faktorů, které svým přístupem ovlivnit můžete. Jelikož se křečové žíly nejčastěji vyskytují na dolních končetinách, připravili jsme pro vás několik tipů, jak můžete svým nohám pomoci. Prevence vašich křečových žil bude postavena na třech pilířích:

  1. Zaveďte správná režimová opatření.
  2. Vyhněte se nevhodným dietním návykům.
  3. Věnujte se pravidelně cvičení.

Dodržovat řežimová opatření není nic složitého

Každý den si najděte čas na pohyb
Pravidelnou pohybovou aktivitou podpoříte svalovou pumpu dolních končetin, která napomáhá vracet odkysličenou krev zpátky do srdce. Již 4400 kroků denně pomáhá. I jednoduchá chůze postačí k tomu, abyste zachovali zdraví své oběhové soustavy.

Vyhněte se dlouhému stání a sezení
Gravitační síla působící na proudění krve způsobuje hromadění krve v cévách dolních končetin, vlivem čehož řadu lidí trápí otoky a pocit těžkých nohou. Čekáte-li na nejbližší spoj nebo cestujete v hromadné dopravě, střídejte pravidelně při stání nohy. Pokud vás čeká vícehodinové cestování, čas od času propněte kolena, zacvičte si s kotníky a špičkami bot. Pokud to situace umožní, projděte se v uličce nebo na odpočívadle. Myslete na pitný režim a doplňujte pravidelně tekutiny. Lidé, které v minulosti postihla trombóza, by měli cestovat s kompresními punčochami, které znesnadní vytvoření krevní sraženiny.

Dopřejte svým nohám odpočinek
Využijte funkci taburetů a při odpolední siestě nechte spočinout nohy ve zvýšené poloze. Do kanceláře si pořiďte schůdek pod stůl a vyvarujte se sezení s překříženýma nohama. Vhodné jsou také masáže končetin s pomocí masážních olejů. Masáž provádějte nejprve na jedné končetině postupně od konečků prstů směrem nahoru k bérci, poté přejděte na druhou končetinu. Ve volné chvíli si lehněte na záda, udělejte svíčku anebo napodobujte šlapání na kole. Můžete se pokusit také o napsání svého jména špičkami nohou do vzduchu.

Choďte v botách s nižším podpatkem
Vysoké podpatky mají negativní dopad na postavení nožní klenby. Mimo to přetěžují svalové partie nohou a podporují na nich vznik otoků, které omezují správný tok krve v cévách. Za zpomalením krve stojí také upnuté oblečení, zejména v tříslech a pod koleny.

Sprchujte si nohy střídavě teplou a studenou vodou
Není nutné, abyste začínali sprchování nohou ihned ledovou vodou, začněte vždy tak, aby vám to bylo příjemné, a postupně ubírejte na teplotě. Otužováním posilujete svůj imunitní systém, snižujete pocení a zrychlujete metabolismus. Bonusem vám bude také zlepšení nálady a kvalitní spánek. Střídání teplot vody napomáhá cévám elasticky reagovat a měnit svůj průsvit. Pro podporu této důležité funkce doporučujeme také přípravek Diozen (diosmin v mikronizované formě), který zvyšuje napětí žilní stěny. Díky němu budou vaše cévy posílené a zdravější.

Obezita končetinám škodí
Abyste nohám ulevili, udržujte si také optimální tělesnou hmotnost. Nadváha a obezita zatěžují srdečně-cévní systém, s čímž se pojí také zhoršení stavu křečových žil. Stravujte se podle zásad zdravé výživy, vaše končetiny to ocení.

Najděte si sport, který vás bude bavit

Věnovat se pravidelné sportovní aktivitě je vždy snazší, pokud se jí budeme věnovat se zájmem. Při tom můžete strávit společný čas se svými přáteli anebo poznat nové lidi. Víte o místním spolku, který podniká výlety do okolí, anebo internetové skupině, která organizuje volnočasové aktivity? Mezi vhodné aktivity patří všechny aerobní aktivity nízké intenzity – zejména jízda na kole, jogging, běžkování, plavání anebo jóga. Naopak nedoporučujeme statické aktivity, při kterých dochází k nadměrnému zatěžování nohou, jak je tomu například při posilování s těžkými váhami.

(rev: žij)

Zdroje:

  1. https://www.prevention.com/fitness/a20485587/benefits-from-walking-every-day/
  2. https://www.medscape.com/viewarticle/923150?src=android&ref=share&fbclid=IwAR0z0cgfJj7BEn72FyRPmIXGzgp3OjqygKxEIxJ2K-bssUN6IcqEAJ6fO-4
  3. https://www.healthline.com/health/varicose-veins#outlook

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.