Hemoroidům uleví správná poloha na toaletě

Podle nejnovějších odborných studií může nevhodná poloha při sezení na záchodě způsobit velké potíže – hemoroidy, zácpu nebo dokonce vážnější onemocnění střev.

Asi se divíte, co se na takové samozřejmosti, jakou je vykonávání potřeby, dá dělat špatně. Toto kontroverzní téma zkoumali vědci na Stanfordské univerzitě v Kalifornii a dospěli k závěru, že přirozenější pro naše tělo není běžná poloha vsedě, ale celkem nepohodlný podřep. Matematicky vyjádřeno, místo 90° úhlu mezi vašimi stehny a trupem je pro vylučování přirozenější úhel úhel 35°.

Překážkou pro snadné vylučování je v případě pozice vsedě svalová skupina nazývaná zdvihač konečníku. Konkrétně jde o sval musculus puborectalis, který plní významnou funkci jakéhosi uzávěru konečníku. Při vykonávání potřeby je ale potřeba tento sval uvolnit, což v pozici na běžné záchodové míse není úplně možné. To pak vede ke zvýšenému tlačení a to má prokazatelně nepříznivý vliv na vznik hemoroidů.

Obyčejná stolička pomůže

Řešení je přitom docela snadné. Stačí si při použití toalety podložit nohy stoličkou, a přizdvihnout tak kolena směrem k hrudníku. Lidé, kteří dosud neměli žádné problémy, si chválí, že vyprazdňování je se stoličkou rychlejší a snazší. Velkou změnu k lepšímu pak zaznamenají ti, co mají s vyprazdňováním potíže a na záchodě tráví hodně času. Efekt se pozná hned. Trik je v tom dostat co nejvíce váhy těla nad stoličku a přiblížit se co nejvíce přirozené poloze v podřepu.

Zdá se tedy, že mnohdy neoblíbené turecké záchody jsou z pohledu zdraví vlastně vhodnější. Současné toalety jsou sice pohodlnější pro vstávání, ale nikoliv pro samotné vylučování. Tak co, vyzkoušíte to? Přesvědčte se sami, jak dobře to funguje.

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.