Blíží se 18. říjen, na který připadá Světový den menopauzy. Kdy jindy si připomenout, co to vlastně menopauza je a jaká skrývá rizika? Pojďte s námi nahlédnout na toto opomíjené období ženského života, které s sebou přináší spoustu změn. Včetně těch méně příjemných.
Přechod nebo odborně také menopauza či klimakterium je přirozené období v životě ženy, při němž dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů až do jejího úplného vymizení, což vede ke ztrátě menstruačního cyklu a plodnosti. Obvykle nastává mezi 45. až 55. rokem života, ale u některých žen se může objevit dříve i později. S menopauzou se pojí známé příznaky, kterými si projde většina žen, zejména:
- méně častá menstruace,
- bušení srdce,
- noční pocení,
- návaly horka,
- nespavost,
- nervozita a podrážděnost,
- přibírání na váze,
- únava,
- častější záněty močových cest,
- bolestivé prsy,
- případně deprese.
Pohlavními hormony, o které s menopauzou přicházíme, jsou estrogeny a progesterony. A právě nedostatek prvně jmenovaných má na svědomí mnoho změn v ženském těle, které vedou ke zvýšenému riziku rozvoje různých zdravotních potíží. Kterých?
V srdečně-cévních chorobách se ženy během menopauzy vyrovnávají s muži
Zatímco do menopauzy jsou ženy v oblasti srdečně-cévního zdraví oproti mužům ve výhodě, s jejím příchodem se výše rizika vyrovnává. Podle dostupných studií dochází při menopauze ke zvýšení krevního tlaku a hladiny tuků a cholesterolu v krvi. Menopauzální ženy mají navíc větší riziko vzniku cukrovky druhého typu. To všechno způsobuje prudký nárůst rizika vzniku infarktu, mrtvice a jiných onemocnění souvisejících s cévami.
Další rizikové faktory jsou věk nad 55 let, kouření, nedostatek pohybu a obezita, které dohromady vytvářejí nebezpečný koktejl. Co s tím? Nejsnadnější cestou je zdravý životní styl a pravidelné navštěvování preventivních prohlídek u praktického lékaře.
Křečové žíly vás neopustí ani během menopauzy
Vzhledem k tomu, že estrogen přispívá ke vzniku křečových žil, mohlo by se zdát, že s příchodem menopauzy budete mít od oteklých a těžkých nohou pokoj. Nicméně opak je pravdou: křečových žil se jen tak nezbavíte. Sice zmizí negativní vliv estrogenu na srážlivost krve, ale přijdete tím i o jeho pozitivní vliv na produkci kolagenu.
Kolagen je vazivo, které se nachází mimo jiné i ve stěnách cév a pomáhá udržovat jejich tvar. Je také součástí žilních chlopní, které usměrňují tok krve v žíle správným směrem. Proto jakmile se sníží produkce kolagenu, dochází k rozšíření žil, zhoršení funkce chlopní a výsledkem toho jsou křečové žíly.
Při křečových žilách můžete mít pocit těžkých a unavených nohou, můžou vám dokonce i otékat. To všechno je nepříjemné a vede k dalšímu postupu onemocnění. Řešením je užívání léků na podporu žilní stěny, například Diozenu.
Hemoroidy nejsou jen strašák těhotných
V období menopauzy se mohou více objevovat i nepříjemné hemoroidy. Princip je podobný jako u křečových žil – hemoroidy jsou vlastně rozšířená vinutá žilní pleteň v konečníku. Kromě svědění nás nemusí nijak trápit, ale ve chvíli, kdy v žilce vznikne sraženina, může docházet ke krvácení a bolesti při vyprazdňování.
Hemoroidům můžete předcházet pohybem a dostatkem tekutin a vlákniny v potravě. Pokud se i přesto objeví, můžete vyzkoušet různé masti a čípky z lékárny, které vám uleví. Podporu v boji proti hemoroidům nabízí taktéž přípravek Diozen.
Nešťastné řídnutí kostí
V důsledku hormonálních změn v těle dochází také k řídnutí kostí neboli osteoporóze, která je vážným problémem. Množství kostní tkáně se snižuje a kosti přestávají být odolné, což může vést až k deformacím a zlomeninám. Osteoporóza navíc umí být bolestivá, často se projevuje jako bolesti zad a končetin.
Zatím ji sice stále neumíme vyléčit, ale dokážeme zpomalit její postup. Proto je důležité na ni myslet a nechat se včas vyšetřit.
(jala)
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/menopause
- http://www.dugy.cz/menopauza
- https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2015/01/04.pdf
- https://zilniporadna.cz/aktualita/menopauza-a-krecove-zily-riziko-roste-1150
- https://www.mojezdravi.cz/nemoci/hemeroidy-2300.html