„Pauza“ v životě ženy, která přináší rizika

Blíží se 18. říjen, na který připadá Světový den menopauzy. Kdy jindy si připomenout, co to vlastně menopauza je a jaká skrývá rizika? Pojďte s námi nahlédnout na toto opomíjené období ženského života, které s sebou přináší spoustu změn. Včetně těch méně příjemných.

Přechod nebo odborně také menopauza či klimakterium je přirozené období v životě ženy, při němž dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů až do jejího úplného vymizení, což vede ke ztrátě menstruačního cyklu a plodnosti. Obvykle nastává mezi 45. až 55. rokem života, ale u některých žen se může objevit dříve i později. S menopauzou se pojí známé příznaky, kterými si projde většina žen, zejména:

 • méně častá menstruace,
 • bušení srdce,
 • noční pocení,
 • návaly horka,
 • nespavost,
 • nervozita a podrážděnost,
 • přibírání na váze,
 • únava,
 • častější záněty močových cest,
 • bolestivé prsy,
 • případně deprese.

Pohlavními hormony, o které s menopauzou přicházíme, jsou estrogeny a progesterony. A právě nedostatek prvně jmenovaných má na svědomí mnoho změn v ženském těle, které vedou ke zvýšenému riziku rozvoje různých zdravotních potíží. Kterých?

V srdečně-cévních chorobách se ženy během menopauzy vyrovnávají s muži

Zatímco do menopauzy jsou ženy v oblasti srdečně-cévního zdraví oproti mužům ve výhodě, s jejím příchodem se výše rizika vyrovnává. Podle dostupných studií dochází při menopauze ke zvýšení krevního tlaku a hladiny tuků a cholesterolu v krvi. Menopauzální ženy mají navíc větší riziko vzniku cukrovky druhého typu. To všechno způsobuje prudký nárůst rizika vzniku infarktu, mrtvice a jiných onemocnění souvisejících s cévami.

Další rizikové faktory jsou věk nad 55 let, kouření, nedostatek pohybu a obezita, které dohromady vytvářejí nebezpečný koktejl. Co s tím? Nejsnadnější cestou je zdravý životní styl a pravidelné navštěvování preventivních prohlídek u praktického lékaře.

Křečové žíly vás neopustí ani během menopauzy

Vzhledem k tomu, že estrogen přispívá ke vzniku křečových žil, mohlo by se zdát, že s příchodem menopauzy budete mít od oteklých a těžkých nohou pokoj. Nicméně opak je pravdou: křečových žil se jen tak nezbavíte. Sice zmizí negativní vliv estrogenu na srážlivost krve, ale přijdete tím i o jeho pozitivní vliv na produkci kolagenu.

Kolagen je vazivo, které se nachází mimo jiné i ve stěnách cév a pomáhá udržovat jejich tvar. Je také součástí žilních chlopní, které usměrňují tok krve v žíle správným směrem. Proto jakmile se sníží produkce kolagenu, dochází k rozšíření žil, zhoršení funkce chlopní a výsledkem toho jsou křečové žíly.

Při křečových žilách můžete mít pocit těžkých a unavených nohou, můžou vám dokonce i otékat. To všechno je nepříjemné a vede k dalšímu postupu onemocnění. Řešením je užívání léků na podporu žilní stěny, například Diozenu.

Hemoroidy nejsou jen strašák těhotných

V období menopauzy se mohou více objevovat i nepříjemné hemoroidy. Princip je podobný jako u křečových žil – hemoroidy jsou vlastně rozšířená vinutá žilní pleteň v konečníku. Kromě svědění nás nemusí nijak trápit, ale ve chvíli, kdy v žilce vznikne sraženina, může docházet ke krvácení a bolesti při vyprazdňování.

Hemoroidům můžete předcházet pohybem a dostatkem tekutin a vlákniny v potravě. Pokud se i přesto objeví, můžete vyzkoušet různé masti a čípky z lékárny, které vám uleví. Podporu v boji proti hemoroidům nabízí taktéž přípravek Diozen.

Nešťastné řídnutí kostí

V důsledku hormonálních změn v těle dochází také k řídnutí kostí neboli osteoporóze, která je vážným problémem. Množství kostní tkáně se snižuje a kosti přestávají být odolné, což může vést až k deformacím a zlomeninám. Osteoporóza navíc umí být bolestivá, často se projevuje jako bolesti zad a končetin.

Zatím ji sice stále neumíme vyléčit, ale dokážeme zpomalit její postup. Proto je důležité na ni myslet a nechat se včas vyšetřit.

(jala)

Zdroje:

 1. https://www.healthline.com/health/menopause
 2. http://www.dugy.cz/menopauza
 3. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2015/01/04.pdf
 4. https://zilniporadna.cz/aktualita/menopauza-a-krecove-zily-riziko-roste-1150
 5. https://www.mojezdravi.cz/nemoci/hemeroidy-2300.html

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.