Dlouhé létání nemusí být nebezpečné. Musíte se na něj však připravit

Dlouhé cestování může dát našemu organismu někdy pěkně zabrat. Cestovní horečka, dlouhý let, časový posun nebo změna klimatu mohou na naší kondici zanechat stopy. Ale je tu ještě něco, co nás při létání přímo ohrožuje na životě, a havárii letadla na mysli nemáme.

Proč může být dlouhé létání nebezpečné?

Několikahodinový let může být příčinou vážného žilního onemocnění – hluboké žilní trombózy. I proto se této nemoci říká také syndrom ekonomické třídy. Při dlouhém sezení v letadle, kdy si nemůžete ani natáhnout nohy, sklopit opěradlo nebo změnit polohu, dochází totiž ke zpomalení proudění krve v dolních končetinách, které se ještě více zhoršuje při pokrčení nohou. Situaci nepomáhá ani omezený přísun tekutin, který vede k zahuštění krve a zvýšení její srážlivosti. Navíc vzduch v letadle má nižší obsah kyslíku i vlhkost, což proudění krve také neprospívá. To všechno může vést k hluboké žilní trombóze, tedy ucpání hlubokých žil dolních končetin krevní sraženinou. Její nebezpečí spočívá zejména v tom, že krevní sraženina se může uvolnit a dostat se žilním systémem až do plic, kde způsobí život ohrožující stav – plicní embolii. A to vše i u jinak zdravého člověka.

Rizikovou skupinou pro hlubokou žilní trombózu jsou starší lidé, lidé obézní a především kuřáci. Ohrožené jsou jí také těhotné ženy nebo ty, které užívají hormonální antikoncepci, případně hormonální léčbu v době přechodu. Vědomi si jejích rizik by měli být také lidé s křečovými žilami, povrchovými záněty žil či již prodělanou žilní trombózou.

Jak při dlouhém letu předejít hluboké žilní trombóze?

  1. Do letadla se pohodlně oblečte, nic vás nesmí škrtit. Preferujte pohodlí před módou.
  2. Pokud patříte do rizikové skupiny nebo trpíte žilním onemocněním, oblékněte si do letadla kompresní punčochy, které aktivují svalovou pumpu, čímž stimulují krevní oběh a zabraňují hromadění krve v dolních končetinách.
  3. Vybírejte si sedadlo do uličky, abyste si mohli natáhnout nohy. Každou chvíli se uličkou projděte a nohy procvičte třeba jen stoupáním na špičky. Důležité také je, abyste neseděli s překříženýma nohama.
  4. Hodně pijte před letem i během něj. Vyhýbejte se ale nápojům, které dehydratují – kávě, černému či zelenému čaji a alkoholu. Nestyďte se častěji požádat letušku o kelímek s vodou.
  5. V letadle se vyhněte práškům na spaní. Spánek s nimi není přirozený a během něj se nehýbete.
  6. Jako vhodná prevence před letem může posloužit i lék Diozen, který zvyšuje odolnost cév a omezuje tvorbu otoků. Využívá se k léčbě chronické žilní nedostatečnosti, která může být důvodem vzniku hluboké žilní trombózy.

(rev: ver)

Zdroj:

  1. http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0243054″>http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0243054

Nejnovější příspěvky

Téma

Těžké nohy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.