Tlak ani cholesterol nebolí, léčit se ale musí

Zdraví našich cév určuje zdraví celého organismu, neboť zajišťuje zásobování všech tkání živinami a kyslíkem. Nemoci cév s sebou však dlouho nepřinášejí bolest ani žádné jiné zjevné příznaky. Jejich první projevy mohou být však často až fatální. Onemocnění oběhové soustavy jsou celosvětově zodpovědná za přibližně jednu třetinu všech úmrtí, a to často náhle vzniklých.

Poruchy erekce jako první příznak nemocí cév

Mezi nejčastější onemocnění cév patří kornatění tepen (ateroskleróza). Jeho příčinou je ukládání tukových látek do stěn tepen, což vede k postupnému zúžení jejich průměru a v konečném důsledku až k uzávěru tepny a přerušení dodávky kyslíku do příslušné tkáně. Můžeme si to představit třeba jako postupné zanášení hadice vodním kamenem, kdy se tok vody postupně zmenšuje, až je zcela nemožný.

Mezi časté projevy kornatění tepen rovněž patří poruchy erekce, neboť tepénky zajišťující prokrvení penisu patří mezi ty nejtenčí v těle. Jejich průměr tvoří 1–2 mm, a při ukládání tukových plátů do jejich stěn tak velmi brzy může dojít k uzávěru. Udává se rovněž, že poruchy erekce mohou být varovným příznakem upozorňujícím na riziko budoucí srdeční příhody. Studie naznačují, že u téměř 70 % mužů s prokázaným postižením srdečních tepen se přibližně v předstihu tří let objevily poruchy erekce. Důvodem je skutečnost, že srdeční tepny mají řádově asi 2× větší průměr.

Vysoký krevní tlak, cholesterol, kouření, cukrovka a obezita – hlavní nepřátelé cév

Procesu kornatění tepen není možné zcela zabránit. Objevuje se již v dětském věku a s přibývajícími lety se zhoršuje. Jediným způsobem, jak snížit úmrtnost, je proto důsledná prevence rizikových faktorů. Zatímco věk nezměníme, další významné rizikové faktory se můžeme pokusit zlepšit léčbou a úpravou životního stylu. Problémem je, že nejen samo kornatění tepen, ale ani jeho rizikové faktory zpravidla nepřinášejí žádnou varovnou bolest či jiné příznaky, které by nás včas dohnaly k lékaři.

Mezi rizikové faktory kornatění tepen patří zejména:

  • vyšší věk,
  • mužské pohlaví,
  • výskyt předčasného kornatění tepen v rodině,
  • vysoký krevní tlak,
  • vysoký cholesterol,
  • cukrovka, resp. zvýšená hladina cukru v krvi,
  • nadváha nebo obezita,
  • kouření,
  • nedostatečná fyzická aktivita,
  • stres.

Jak skutečně ochránit cévy?

Chceme-li ochránit své cévy, je třeba se zamyslet nad vlastním životním stylem. Mezi nejdůležitější zásady, které mají pozitivní vliv na náš cévní systém patří:

  • zvýšení pohybové aktivity (pravidelná 30minutová aerobní fyzická aktivita prováděná ve frekvenci 5× týdně může zvýšit hladinu pro cévy ochranného HDL cholesterolu až o 10 %),
  • úprava stravovacích návyku (omezení celkového energetického příjmu, příjmu cukrů, příjmu nasycených mastných kyselin – tj. např. mléčného tuku a tučných červených mas a naopak zvýšení příjmu ovoce, zeleniny a mořských ryb),
  • kompenzace chronického stresu pravidelnými činnostmi, které vyvolávají relaxaci,
  • zanechání kouření,
  • absolvování pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře (jednou za 2 roky) s cílem odhalit a včas léčit vysoký krevní tlak, cholesterol, cukrovku a jiná onemocnění.

Potraviny a látky chránící cévy

Existují i přírodní látky, které mají potenciál ovlivnit pružnost cév a krevní srážlivost a snížit tak rizika onemocnění oběhového systému. Mezi tyto látky patří například rutin, který je hojně obsažený v pohance. Nezastupitelné místo v prevenci cévních onemocnění mají také flavonoidy, které lze nalézt např. v cibuli, v jablcích, v kapustě, v červeném víně či v zeleném a černém čaji. Flavonoidy jsou též dostupné ve formě potravinových doplňků – např. látka diosmin (např. v přípravku Diozen), která se získává z citrusů, patří k základní složce v léčbě žilních onemocnění.

(tich)

Zdroje:

  1. https://www.tribune.cz/clanek/16173-syndrom-nizke-koncentrace-hdl-cholesterolu-a-renesance-kyseliny-nikotinove
  2. http://pfyziolklin.upol.cz/?p=1449
  3. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/06/03.pdf
  4. https://www.prolekarniky.cz/kreditovane-kurzy/erektilni-dysfunkce-71/erektilni_dysfunkce-67
  5. https://www.who.int/health-topics/cardiovascular-diseases/
  6. https://www.prolekare.cz/kreditovane-kurzy/rizikove-faktory-aterosklerozy-a-jejich-lecba-64/
  7. https://www.bylinky.eu/pohanka-leci-nejen-krecove-zily-a-cevni-choroby.html
  8. https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92217.aspx