Křečové žíly a zimní sporty – který z nich je vhodný?

Fyzické cvičení může být v zimních měsících náročnější, respektive hůř dostupné. Ovšem neznamená to, že musíte jakýkoli pohyb odložit až na jaro. Zimní tréninky dokážou udržet vaše tělo a žíly v nejlepší kondici po celou sezónu. Které vybrat?

Chladné počasí a období zimních dovolených jsou pro křečové žíly do jisté míry šetrnější než období letních tropických teplot. Přiměřeně chladné počasí způsobuje, že se cévy stáhnou, což umožní chlopním v žilách pracovat odpovídajícím způsobem a snížit tlak v oblasti kotníků a lýtek. Během chladného počasí můžeme pociťovat menší bolest, což se projevuje také menšími křečemi a menšími otoky kotníků po náročném dni. Studené počasí má však i své stinné stránky. Atmosférické změny v zimě mají často negativní vliv na oběhový systém. Také máme v tomto období tendenci dopřávat si vydatná jídla, slavíme vánoční svátky se svými blízkými, přičemž můžeme zanedbat fyzickou aktivitu, a tak přibereme pár kilogramů navíc. U osob s nadváhou nacházíme křečové žíly častěji.

Pozor na podchlazení

Oba extrémy žilám škodí, jak velká vedra, tak velký chlad. Dolní končetiny dostávají v chladném a mokrém zimním počasí zabrat. Stačí, aby teplota chodidel poklesla o 2 °C, a už dochází k jejich podchlazení. K pobytům na horách patří zima a chlad, které působí na křečové žíly nepříznivě. Pokud se tedy chystáte na zimní dovolenou na horách, věnujte patřičnou pozornost teplému oblečení. Myslete nejen na bundy, čepice, šály, svetry a rukavice, ale také na péči o svoje nohy. Přibalte s sebou několikery dlouhé podkolenky, které plní nejen tepelnou funkci, ale současně můžou mít i kompresní vlastnosti, které zlepšují odtok krve z nohou. Jen pozor na úzké lemy, které vám mohou nohy zaškrcovat. V chladu pokožka rychle vysychá, svou výbavu na hory proto doplňte i o ochranné krémy.

Které sporty volit?

Mnozí z nás milují na zimních dovolených právě sníh a lyžování. Pokud vás však trápí křečové žíly, není pro vás sjezdové lyžování nejvhodnějším sportem. Při něm totiž spočívá celá naše váha nohách, které jsou při sjezdu pevně fixovány v holeni v jedné poloze. To velmi škodí zpomalenému žilnímu toku a může docházet k trombózám (vznik krevních sraženin v cévách). Podobné riziko hrozí i při snowboardingu.

Naopak velmi vhodné je pro osoby s křečovými žilami běžecké lyžování. Při běžkování má noha díky nízkým botám dostatek prostoru pro pohyb, a navíc se při běhu na lyžích aktivně zapojují všechny svaly dolní končetiny. Tím pomáháme zabránit dalšímu rozvoji křečových žil. Při správně zvládnuté technice běžeckého lyžování zapojujeme i posturální svaly, a tím posilujeme opěrný systém těla.

Zároveň je vhodné pamatovat, že pokud se vrátíme z venku promrzlí, není vhodná okamžitá ani dlouhá horká koupel, ani sprcha. Rychlé střídání tepla a zimy nohám s křečovými žilami nesvědčí. V chladu se cévy stahují, v teple naopak roztahují. Jenže nemocné žíly mají oslabenou a méně pružnou stěnu, a proto nezvládnou tak rychle na změnu reagovat. Vyhýbejte se tedy náhlým změnám teplot a to platí jak při počínajících problémech s křečovými žilami, tak v případě už rozvinuté žilní nedostatečnosti.

Halové sporty, fitness nebo jóga

Cvičení je mocným nástrojem při mnoha zdravotních potížích. Přestože zimní měsíce svádí k tomu, abychom trávili více času zavření doma u televize a přibírali na váze, existuje celá řada aktivit a sportů, kterým se můžeme věnovat.

Vyzkoušejte si nějaký halový sport nebo se přihlaste do posilovny. Posilovny a fitness centra jsou oblíbené zejména v zimních měsících, kdy trenéři a trenérky fitness mají tendenci přemísťovat své tréninky do vnitřních prostor. Pokud ještě nejste členem některého z těchto zařízení, je možná nejvyšší čas najít centrum, které se nachází blízko vašeho bydliště nebo zaměstnání a nabízí typy cvičení, které vás baví. Fitness stroje jako eliptický trenažér nebo rotoped nabízejí vynikající kardiotrénink, aniž by tato cvičení zatěžovala žíly.

Odborníci doporučují i jógu. Bylo prokázáno, že některé její pozice výrazně zlepšují příznaky křečových žil tím, že eliminují gravitační sílu, proti které musí žíly dolních končetin obvykle působit. Relaxační techniky používané v józe dokážou zmírnit příznaky žilních potíží a zabránit jejich zhoršování.

Jak cévy podpořit?

Pokud vás trápí křečové žíly nebo chcete problémům s žilami předcházet, je možné svou snahu podpořit i užíváním léčivých přípravků. Mezi volně prodejné léky v lékárnách patří Diozen, který obsahuje účinnou látku diosmin. Ten zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév. Pomáhá také ulevit od pocitu těžkých nohou, bolesti a otoků.

(hah)

Zdroje:

  1. Vytlačilová, Jana. Zima a křečové žíly. In: Žilní poradna. [online, cit. 10. 12. 2021]. Dostupné z https://zilniporadna.cz/aktualita/zima-a-krecove-zily-481.
  2. How Cold Weather Affects Your Veins. In: Pacific Vein Care. [online, cit. 10. 12. 2021]. Dostupné z https://pacificveincare.com/cold-weather-affects-veins/.
  3. Winter Activities that are Good for Your Veins. In: Center for Vein Restoration. [online, cit. 10. 12. 2021]. Dostupné z https://www.centerforvein.com/blog/winter-activities-that-are-good-for-your-veins.
  4. Vein Health Throughout the Seasons. In: Central Florida Vein and Vascular Center. [online, cit. 10. 12. 2021]. Dostupné z https://cfvein.com/vein-health-and-seasons/.
  5. Is The Cold Weather Making Your Varicose Veins Worse? In: Vein Clinics of America. [online, cit. 10. 12. 2021]. Dostupné z https://www.veinclinics.com/blog/is-the-cold-weather-making-your-varicose-veins-worse/.

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.