Když home office znepříjemňuje svědění konečníku

Spojení „home office“ ještě nedávno nebylo součástí běžného slovníku populace, ovšem v posledním roce je toto téma na denním pořádku. Vzestup práce v domácím prostředí a s tím spojené dlouhé sezení jsou ovšem rizikovým faktorem hemoroidálního onemocnění. A právě hemoroidy mohou být příčinou svědění v oblasti konečníku. Jaké jsou další možné příčiny těchto nepříjemných pocitů a jak jim ulevit?

I ti nejaktivnější z nás trávili v posledním roce doma více času než dříve. Mnohé firmy postupně přešly na home office a každý druhý se dostal do situace, kdy řešil, kde je doma nejvhodnější místo pro nerušenou práci. Setkání v kuchyňce u kávovaru, procházka na oběd a zpět s kolegy nebo rychlá výprava za kolegyní v jiném patře, to vše se stalo pro mnohé z nás minulostí a mnohem více času trávíme dlouhým sezením.

Příčiny svědění konečníku

Hemoroidy se běžně projevují diskomfortem v oblasti konečníku a řiti – může se jednat o svědění, pálení, pocit tlaku nebo cizího tělesa, vlhkosti nebo bolestí v této zóně. Ovšem nehledejme za vším pouze hemoroidy, svědění může následovat po konzumaci obzvláště pálivého či kořeněného jídla, po antibiotické léčbě nebo v případě nedostatečné nebo přehnané hygieny. Důvodem mohou být také některá onemocnění, jako například záněty, diabetes, dlouhodobý průjem či zácpa, osídlení parazity nebo anální trhliny. Pro určení správné diagnózy je nejlepší navštívit lékaře.

Jak hemoroidům předcházet?

V počátečních stadiích onemocnění často pomůžou i jednoduchá opatření, jako např. úprava jídelníčku. Jezte více potravin bohatých na vlákninu a nezapomínejte na hydrataci – pijte dostatečné množství tekutin. Pokud máte sedavé zaměstnání, osm a více hodin denně strávíte sezením, udělejte něco pro své pozadí a po pracovní době seďte co nejméně, věnujte se sportu nebo procházkám. Také v průběhu pracovní doby se zkuste co nejčastěji protáhnout nebo projít, třeba zrovna pro sklenici vody do kuchyně. Při samotném vyprazdňování nadměrně netlačte a v době, kdy vás trápí hemoroidy, dbejte na zvýšenou hygienu a po stolici používejte bidet nebo konečník sprchujte. Používejte jemný toaletní papír a vlhčené ubrousky, okolí konečníku vždy pečlivě očistěte a usušte. Pokud trpíte na hemoroidy, noste spíše volné kalhoty a vyhněte se příliš těsnému spodnímu prádlu z nevhodných materiálů, které by mohlo žilní pleteně v oblasti konečníku dráždit.

Domácí léčba

Můžete také zkusit některé lokálně působící přípravky, například masti, gely či čípky. Lze doporučit také volně prodejné léky s obsahem látek, které se přirozeně vyskytují v citrusových plodech, zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, a tak posilují žilní pleteně v oblasti konečníku. Mezi ně řadíme přípravky obsahující flavonoidy, jako je například léčivo s obsahem látky diosmin (Diozen).
Obzvláště v době rozšířených home officů je dobré osvojit si některé návyky, které mohou vést k úlevě a pomohou nám vyhnout se rozvoji problémů s hemoroidy. Bohužel, ne vždy samoléčba na naše problémy s hemoroidální nemocí stačí, v takových případech je nejlepší navštívit lékaře a poradit se s ním.

(lexi)

Zdroje:

https://www.medicinenet.com/anal_itching/article.htm
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdf
https://www.treatpa.com/top-10-ways-to-get-rid-of-hemorrhoids-piles-pain-during-lockdown/

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.