Wellness s křečovými žilami: Ano, nebo ne?

Trpíte na křečové žíly, a přesto byste si rádi dopřáli wellness? Jaké procedury jsou pro vás zcela nevhodné a které lze absolvovat? Jaké jsou možnosti prevence?

Wellnessové procedury a křečové žíly

Zdravé cévy se ve studeném prostředí stahují, zatímco v teplém naopak roztahují. Nemocné žíly však mají stěnu oslabenou a málo pružnou, a proto nezvládnou při rychlé změně chladného a teplého prostředí adekvátně reagovat. Procedury, které zahrnují prudké změny teplot, proto nejsou v případě žilní nedostatečnosti a křečových žil vhodné a mohou stav zhoršit. Mezi procedury, které se nepovažují za vhodné, obecně patří:

  • saunování ve finské sauně,
  • vyhřívání nohou v elektrických bačkorách,
  • přímé působení tepla, např. v těsném sousedství topení apod.,
  • dlouhodobý pobyt v horké vodě.

Koupele? Jen za určitých podmínek

Horká voda není pro křečové žíly moc příznivá. Střídavé koupele v teplé a studené vodě lze absolvovat jen tehdy, pokud voda není horká. Při teplé koupeli je naopak vhodné nohy následně osprchovat studenou vodou. V případě nezávažných křečových žil odborníci obecně nezakazují pobyt v termálních lázních či vířivkách, doporučují ale zkrátit dobu pobytu v takovéto vodě. Pokud jde o vířivku, tak kromě faktoru horké vody zde sehrává roli i tlak proudu vody, který při dlouhém a silném působení může vyvolat mikroporanění a přispět tak k zánětu žil.

Vhodnější je infrasauna

Pokud se i přes žilní nedostatečnost rozhodnete pro saunování, je nutné dbát na výběr typu sauny. Je třeba uvážit nejen teplotu, jaká se v dané sauně nachází, ale i vlhkost vzduchu. Odborníci obvykle lidem s křečovými žilami nedoporučují vstup do klasických finských saun, kde teplota dosahuje až 95 °C a vlhkost vzduchu je závislá na intenzitě polévání lávových kamenů. Ne zcela vhodnou variantou je i parní sauna, kde sice bývá relativně nízká teplota (okolo 45 °C), ale vlhkost vzduchu je téměř 100 %.

Za méně rizikovou volbu jsou považovány infrasauny. Teplota se zde pohybuje mezi 45 a 60 °C. Tento typ saunování je k organismu obecně šetrnější. Infračervené záření se v rámci různých léčebných procedur využívá mimo jiné k aktivizaci lymfatického systému, ke zlepšení prokrvení a okysličení organismu, k uvolnění svalstva, tlumení bolestí a k mírnění zánětů, obecně napomáhá regeneraci a hojení.

Myslete dopředu

Pokud trpíte na křečové žíly a chystáte se na wellness pobyt, je dobré předem myslet na prevenci. Již před plánovaným pobytem a také v jeho průběhu je vhodné užívat doplňky stravy, které podpoří žilní stěny, a sníží tak riziko zhoršení žilní nedostatečnosti v důsledku daných procedur. Mezi takové doplňky patří přípravky s obsahem flavonoidů, například diosmin (Diozen). Tyto přírodní látky mají při dlouhodobém užívání pozitivní účinky na zpevnění žilních stěn.

Jako první pomoc lze také využít Diozzspray, který je založen na patentované technologii mikromasáže. Poskytne vám proto malé wellness kdykoliv a kdekoliv. Nezapomínejte také na pravidelnou a přiměřenou fyzickou aktivitu, která je rovněž prevencí křečových žil.

Svěřte se do rukou odborníků

V současné době existují i lázeňské procedury, které jsou přímo uzpůsobeny pro lidi s žilní nedostatečností a křečovými žilami. Tyto procedury jsou speciálně sestavené tak, aby ulevily od otoků a nepříjemných pocitů v dolních končetinách, jako je pocit tíhy a únavy. Využívají se například účinky koupelí v přírodní uhličité vodě, suché plynové bazény apod. Nabídku jednotlivých balíčků je třeba hledat u konkrétních lázní, každé nabízejí dle svých možností individuální programy.

(tich)

  1. https://zilniporadna.cz/aktualita/zima-a-krecove-zily-481
  2. https://www.krecove-zily.cz/novinky/mam-krecove-zily-mohu-navstevovat-saunu-615
  3. https://www.ltnb.cz/lazenska-terapie-pri-krecovych-zilach
  4. http://www.lecba-krecovych-zil.cz/cevni-poradna

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.