S obtížemi na toaletě pomůže úprava jídelníčku

O špatném životním stylu jako o příčině zdravotních obtíží slyšíme více než často, ale v případě hemoroidů je to zcela oprávněné. Dostatečná fyzická aktivita pomáhá v pohybu tráveniny střevem, díky vláknině a dostatku vody je stolice měkká a snadněji dochází k vyprazdňování. Konečník, kde hemoroidy vznikají, tak není tolik namáhaný. Bohužel práci máme spíše sedavou, láhev s vodou často zapomeneme na stole a na doporučené množství 25–30 gramů vlákniny za den dosáhneme jenom málokdy. Změna životního stylu patří mezi ty nejtěžší věci, ale nemusíte se stát zrovna frutariány a profesionálními sportovci, abyste pocítili rozdíl.

Odložte kalkulačku, raději zkoušejte nové

Každý den není třeba propočítávat hodnoty z kalorických tabulek. Změny můžou být nenápadné a postupné, ale přitom vám pomohou. Například pšeničný celozrnný chléb má dvakrát tolik vlákniny než bílý. Vybírejte proto celozrnné varianty potravin, ke každému jídlu mějte jako přílohu zeleninu a na svačinu ovoce. Najděte si cestu k luštěninám, žitným vločkám, pohance, quinoe nebo k ořechům. Zní to jednoduše, ale každý den se to nemusí povést. Doplnit vlákninu můžete také v podobě doplňků stravy a je to rozhodně lepší varianta, než ji úplně vynechat.

Běžně dostupné je například psyllium, které stačí rozmíchat ve vodě. Ne každému ale chuťově sedne. Vlákninu v podobě inulinu naleznete třeba v čekankovém sirupu, který obsahuje 95 % vlákniny a má sladkou chuť. Rozemleté lněné semínko nebo ovesnou vlákninu můžete zase přisypat do různých těst nebo kaší a ani o ní nebudete vědět. Ve zdravé výživě ale najdete i další druhy vlákniny, nebojte se s nimi experimentovat.

Dvě mouchy jednou ranou

Vláknina není jenom prostředek k dobrému stavu střev. Je potravou pro střevní bakterie a zvyšuje pocit sytosti. Spolu se schopností vázat cholesterol tak může dopomoci ke snížení cholesterolu a kil navíc, které hemoroidům rovněž nesvědčí. Pomoc s trávením, dostatečný pohyb a pitný režim je pouze několik dílků skládačky.

Můžete se také pokusit posílit žilní stěnu. Pohanka je dobrým zdrojem vlákniny, ale i rutinu, který působí protizánětlivě, zlepšuje pružnost cév a reguluje srážlivost krve. Další nápomocnou látkou může být diosmin obsažený v citrusových plodech, ale i v léčivých přípravcích (například Diozenu).

Zasáhněte včas

Hemoroidy jsou civilizačním onemocněním v plném rozsahu. To znamená, že jejich vznik je z velké části ve vašich rukou. Nepodceňujte je, protože následné trápení na toaletě a možné zdravotní komplikace značně snižují kvalitu vašeho života.

(eha)

Zdroje:

  1. https://www.vitalia.cz/clanky/vlakninu-muzete-dostat-i-do-knedliku/
  2. https://is.muni.cz/el/med/podzim2019/BKUV011p/93789622/VLAKNINA_final.pdf
  3. https://health.gov/our-work/food-nutrition/2015-2020-dietary-guidelines/guidelines/chapter-1/key-recommendations/

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.