Vláknina v jídelníčku jednoduše a efektivně proti hemoroidům

Hemoroidy dokážou řadu lidí velmi potrápit. Tak jako u mnohých jiných zdravotních obtíží i zde ovšem platí, že je optimální je pokud možno eliminovat zcela v počátcích, respektive se věnovat jejich prevenci. Jak můžeme předcházet hemoroidům pomocí optimální skladby našeho jídelníčku?

Jedním z velkých pomocníků v léčbě hemoroidů je vláknina, která komplexně působí na náš celý organismus:

  • zasytí nás na delší dobu,
  • pomáhá s udržením naší zdravé hmotnosti,
  • vytváří optimální prostředí a potravu pro střevní bakterie,
  • udržuje chod střev a vylučování v pořádku.

Do každé porce

Za den bychom měli zkonzumovat 25–30 gramů vlákniny i více. Ideální je ale toto množství rozložit do všech denních jídel, proložit ho dostatkem vody a efekt umocnit pohybovou aktivitou. Není tedy účinné večer spořádat na posezení mísu jablek, ale během dne postupně doporučené množství dodávat. Navíc i pokud splníte doporučení alespoň pěti porcí ovoce a zeleniny za den, nemusíte na 30 gramů vlákniny ani zdaleka dosáhnout. Kde tedy potřebné gramy nabrat?

Snídaně

Snídejte müsli nebo ovesné kaše v celozrnných variantách. Ovesné vločky obsahují více než sedm gramů vlákniny na 100 gramů. Bílé pečivo vyměňte za žitný chleba nebo za celozrnné varianty. Dva krajíce mají 10 gramů vlákniny, celozrnný rohlík pak dvakrát více vlákniny než bílý.

Svačina

Sladkou tyčinku nahraďte hrstí ořechů a porcí čerstvého ovoce nebo zeleniny s jogurtem. Hrst mandlí obsahuje až tři gramy vlákniny. Nebo vyzkoušejte knäckebrot s mozzarellou a čerstvou zeleninou. Z takové svačiny získáte až pět gramů vlákniny.

Oběd a večeře

Cokoli vaříte nebo si vybíráte v menu, raději volte celozrnné varianty a luštěniny. Konkrétně například celozrnné těstoviny, luštěniny jako přílohu i salát, netradiční přílohy typu quinoa, pohanka nebo bulgur.

Polovinu talíře by měla tvořit zelenina, začít můžete s přílohovým salátem. Nicméně ve 100 gramech listového salátu jsou necelé tři gramy vlákniny, což není hodně, nespoléhejte se tak jenom na něj.

Obaly potravin

Při výběru potravin hledejte označení zdroj vlákniny. Takové obsahují tři až šest gramů vlákniny na 100 gramů. Ještě lépe hledejte potraviny s označením s vysokým obsahem vlákniny. Zde naleznete více než šest gramů vlákniny na 100 gramů.

Vezměte si na pomoc

Vláknina dobře funguje ve společnosti vody a pohybové aktivity, které pomohou v posunu náplně střeva a tvarování stolice a usnadní vyprazdňování. Pokud už vás hemoroidy trápí, ke zpevnění cévní stěny vám pomůže diosmin, obsažený např. v léčivém přípravku Diozen.

(eha)

Zdroje:

  1. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-get-more-fibre-into-your-diet/
  2. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art-20043983
  3. https://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2016/10/Chylkova.pdf

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.