Máte dědičnou zátěž křečových žil? Toto byste neměli opomenout!

Máte rodinnou dispozici ke křečovým žilám? I když hrají geny proti vám, můžete riziko rozvoje těchto problémů do určité míry snížit. Jak?

Pokud má jeden z vašich rodičů křečové žíly, pak riziko jejich rozvoje u vás narůstá o 40 %. Pokud je mají oba vaši rodiče, pak se riziko jejich vzniku zvyšuje až na 90 %. Ačkoliv není znám žádný specifický „gen křečových žil“, vědci se domnívají, že genetický vliv souvisí s pevností stěn cév.

Geny nejsou jediným rizikovým faktorem

Geny sice hrají v rozvoji křečových žil významnou roli, avšak nejsou zdaleka jediným faktorem, který je ovlivňuje. Mezi další nezanedbatelné rizikové faktory patří:

  • obezita,
  • sedavý životní styl, povolání vyžadující dlouhé stání nebo sezení,
  • těhotenství,
  • ženské pohlaví,
  • věk.

Rodiče nevyměníte, životní styl ovlivnit můžete

Pokud víte, že máte ve vínku větší riziko vzniku křečových žil, je třeba vyřadit ostatní rizikové faktory v co největší možné míře. Co můžete udělat?

  • Udržujte optimální tělesnou hmotnost, pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, pokuste se zhubnout.
  • Pokud to lze, vyhýbejte se dlouhému sezení či stání. Vyvarujte se sedavého životního stylu.
  • Pokud vaše práce vyžaduje dlouhé stání, dopřejte si následně odpočinek s nohama ve zvýšené poloze.
  • Pokud při vaší práci převážně sedíte za stolem, je-li to možné, každou hodinu vstaňte a choďte.
  • Buďte fyzicky aktivní. Pokud lýtkové svaly pracují, napomáhají svou činností žilám dolních končetin k jejich správné funkci. Svým tlakem totiž pomáhají vytlačit krev nahoru proti gravitaci.
  • Zařaďte do jídelníčku potraviny, které chrání cévy. Mezi bohatý zdroj látek s pozitivními účinky na cévy patří mimo jiné pohanka obsahující hojné množství rutinu.

Zeptejte se svého lékaře

Společně se svým lékařem můžete probrat vaše rizika vzniku křečových žil a možnou prevenci. Ta kromě výše uvedených režimových opatření může zahrnovat i nošení kompresních punčoch či preventivní užívání léků na zpevnění žilních stěn.

Kompresní punčochy

Kompresní punčochy napomáhají toku krve z dolních končetin zpět k srdci. Dnes se vyrábějí v různých variantách (lýtkové, stehenní), jsou k dispozici i v nejrůznějších elegantních designech a mohou vypadat jako běžné silonky. Podpůrné kompresivní punčochy bývají označovány jako kompresní třída A. Vyšší kompresi pak zajištuje kompresní třída I (a také II, III a IV). Punčochy třídy A a I lze volně zakoupit ve zdravotnických potřebách. Punčochy s vyššími stupni komprese jsou vázány na lékařský předpis.

Léky na podporu žilních stěn

Žilní systém lze podpořit i vhodnými léky obsahujícími flavonoidy. Využívána je zejména účinná látka diosmin. Některé z těchto léků jsou vázány na lékařský předpis – jejich preskripce je však možná pouze v případech rozvinutých projevů žilní nedostatečnosti, nikoliv v rámci prevence. Dnes už je ale možné zakoupit léčiva s touto účinnou látkou také v lékárně, diosmin je např. obsažen ve volně prodejném léku Diozen. S možnostmi léčby vám poradí v lékárnách.

(tich)

  1. https://www.centerforvein.com/blog/are-vein-disorders-hereditary
  2. https://www.lekarna.cz/kompresni-puncochy/
  3. https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0014075&tab=texts
  4. https://www.krecove-zily.cz/novinky/rutin-chrani-cevy-ktere-potraviny-ho-maji-nejvice-581

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.