Je koenzym Q10 vhodný pro starší lidi?

Koenzym Q10 je antioxidant, který si naše tělo přirozeně vytváří. Buňky lidského organismu jej používají jednak pro svůj růst, jednak i údržbu. Hladina koenzymu Q10 se ovšem se vzrůstajícím věkem v našem těle snižuje. Co toto snížení pro organismus znamená?

Bioenergetika organismu

Koenzym Q10 je přirozeně produkován buňkami lidského organismu. Je prokázáno, že tato látka zlepšuje bioenergetické procesy v těle a podílí se tak na podpoře životně důležitých funkcí. S přibývajícím věkem dochází k postupnému poklesu hladiny koenzymu Q10 a tím ke zhoršení energetického metabolismu s dopadem na fungování celého organismu.

Souvislost s příznaky stárnutí i s chronickými nemocemi

Nízká hladina koenzymu Q10 je spojena s chronickým oxidačním stresem. Ten přitom hraje důležitou roli v rozvoji kardiovaskulárních a neurodegenerativních nemocí. Jaké benefity tedy přináší zvýšení hladiny koenzymu Q10?

 • Zlepšení funkce kardiovaskulárního aparátu, snížení krevního tlaku, zlepšení příznaků chronického srdečního selhání, snížení úmrtnosti z kardiovaskulárních příčin, zlepšení průběhu zotavení po operacích srdce.
 • Pozitivní ovlivnění hladiny cholesterolu a triglyceridů (jedny z dalších krevních tuků).
 • Příznivý vliv na metabolismus glukózy.
 • Ovlivnění svalových obtíží, jako je bolest svalů, únava, křeče apod., které se mohou objevit v souvislosti s terapií statiny (léky na snížení cholesterolu).
 • Prevence ztráty svalové hmoty (sarkopenie).
 • Pozitivní vliv na funkci ledvin.
 • Ochrana před poškozením nervových buněk, způsobeným např. ischemií či aterosklerózou.
 • Pozitivní vliv na migrény – snížení frekvence epizod bolestí hlavy.
 • Zlepšení celkového fyzického výkonu.

Vhodný dárek?

Výsledky odborných studií přinášejí závěry, že nedostatek koenzymu Q10 může být spojen s řadou lidských onemocnění a chronických stavů souvisejících s věkem, jako jsou právě nemoci kardiovaskulárního systému a neurodegenerativní onemocnění. Doplňky stravy s obsahem koenzymu Q10, například Lipizentin, platí za bezpečné, a jsou proto vhodné i pro starší generaci. Lze je tak zvážit například i jako vánoční dárek pro naše babičky a dědečky.

(tich)

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5807419/
 2. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602
 3. https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-kardiovaskularni-program/11635-kardiologie-kar/11697-nase-sluzby/chronicke-srdecni-selhani/
 4. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602