Jak rychle a snadno ulevit od oteklých nohou?

S pocitem těžkých nohou se občas setká většina dospělých. Proč tyto nepříjemné vjemy pociťujeme a co od nich může přinést úlevu?

Těžké, unavené a mnohdy také oteklé nohy. Tyto pocity zná řada lidí bez ohledu na svůj věk, pohlaví nebo kondici. Po celodenním stání nebo sezení, zvláště pokud je venku horko, mohou tyto pocity znepříjemnit večerní odpočinek i usínání. Náročný denní program ale není zdaleka jedinou příčinou, proč nám dolní končetiny připadají těžké, ztuhlé a napnuté. Na vině může být i celkový zdravotní stav.

Příčinou oteklých nohou může být žilní onemocnění

Žilní onemocnění – například chronická žilní nedostatečnost – se může poprvé ohlásit právě pocitem těžkých nohou doprovázeným otoky, zejména v oblasti kotníků. Důvodem je ztráta pružnosti a pevnosti žil, narušení správné cirkulace krve v dolních končetinách a jejich zatěžování narušenou funkcí krevního oběhu. Příčinou potíží ale může být také onemocnění periferních tepen, syndrom neklidných nohou, nadváha, obezita nebo například těhotenství. Pokud se pocit těžkých a unavených nohou doprovázený nepříjemným brněním, svěděním nebo křečemi opakuje pravidelně a dlouhodobě, je nutné vyhledat lékaře, který posoudí příčinu problémů. Díky tomu je možné zahájit účinnou léčbu a obtíže zmírnit, nebo se jich zbavit úplně.

První pomoc proti oteklým nohám

Rychlou úlevu v situacích, kdy vnímáme, že nohy jsou přetížené, oteklé a unavené, může představovat například podložení a vyvýšení nohou nebo chladivý obklad. Z režimových opatření pak může pomoci dostatečný pitný režim, omezení kouření, snížení příjmu soli a snížení nadměrné tělesné hmotnosti. Dolním končetinám prospívá také pravidelný přiměřený pohyb – pozor ale na tzv. přetrénování, které může zejména při běhu nebo jízdě na kole nohy neúměrně zatěžovat.

Pomocník jménem diosmin

Další možností, jak bojovat s pocitem těžkých a unavených nohou, je užívání přípravků podporujících zpětný návrat krve z okrajových částí těla, zvyšujících napětí žilních stěn a podporujících celkovou odolnost cév. Jedná se například o sprej Diozz spray nebo tablety Diozen s účinnou látkou diosmin v mikronizované formě, které se užívají při pocitu těžkých nohou, otocích i při zjištěné chronické žilní nedostatečnosti postihující dolní končetiny. Tablety slouží k prevenci problémů, sprej k okamžité úlevě. Díky své schopnosti zvyšovat průtok lymfy přispívá diosmin k „odlehčení“ nohou a zmenšení otoků, čímž přináší úlevu od bolesti. Diosmin by se neměl bez řádné konzultace a vyšetření u lékaře používat dlouhodobě, neboť jen správně určená příčina těžkých a oteklých nohou a jejich cílená léčba mohou přinést trvalou úlevu i řešení tohoto problému.

(pak)


Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/heavy-legs
  2. SPC Diozen. Dostupné na http://www.sukl.cz/modules/medication/download...