Deset triků, jak si poradit s obtížemi vyvolanými hemoroidy

S hemoroidy se během života potýká většina z nás. Jak se elegantně vypořádat s nepříjemným svěděním, pálením nebo krvácením, které jsou s nimi spojeny? Vyzkoušejte desatero triků.

Hemoroidy jsou onemocnění, při kterém se uzlovitě rozšíří žíly v oblasti konečníku. Jsou dvojího typu:

  • Jak jejich název napovídá, vnitřní hemoroidy jsou umístěny uvnitř konečníku. Nemusí se projevovat ani být vidět, může je ale prozradit jasně červená krev na toaletním papíru nebo na stolici. Na vnitřní hemoroidy může upozornit i hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici. Působením tlaku může také dojít k jejich vyhřeznutí ven z konečníku.
  • Vnější hemoroidy najdeme v okolí konečníku. Projevují se svěděním nebo bolestí a většinou nekrvácí. Pokud však v hemoroidu vznikne krevní sraženina a žíla se ucpe, vytvoří se velmi bolestivý fialový uzlík. Uzlík může sám prasknout a někdy se do rány dostane i infekce.

Ať tak či onak, dokážou hemoroidy způsobit řadu nepříjemností. Co tedy dělat, abyste se jim vyhnuli, zmírnili jejich projevy a uspíšili léčbu?

1. trik: Vláknina a zase vláknina

Jednou ze základních věcí, kterou můžete pro prevenci a léčbu hemoroidů, ale i zdraví všeobecně udělat, je zvýšit příjem vlákniny ve stravě. Podle doporučení by měl dospělý jedinec přijmout 30 g vlákniny za den. Vláknina je zejména prevencí zácpy, která vznik hemoroidů podporuje. Pokud nespořádáte dostatek ovoce, zeleniny nebo třeba obilných vloček, můžete svůj jídelníček obohatit doplňky stravy s jejím obsahem. V takovém případě však rozhodně dbejte na dostatečný pitný režim. Bez dostatku tekutin by byl jejich účinek spíše opačný.

2. trik: Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí

Když pocítíte nutkání vyrazit na toaletu, rozhodně na nic nečekejte. Můžete si přivodit zácpu, která je pro vznik či prohloubení problémů s hemoroidy jako stvořená.

3. trik: Podložte si nohy

Při sezení je tlusté střevo staženo tzv. puborektální kličkou – svalem, který pomáhá zadržovat stolici v těle. Vyprazdňování vsedě je proto těžké a nutí vás tlačit. V podřepu se tento sval uvolní a tlusté střevo se zarovná s konečníkem. Cesta je tak volná pro vyprázdnění bez námahy a tlačení, které zvyšuje riziko hemoroidů. K zdravějšímu vyprazdňování a úlevě od příznaků hemoroidů si můžete vypomoci podložením nohou stoličkou. Prodávají se i speciální stoličky s výřezem na toaletu, které perfektně zapadnou do vaší koupelny. Vyprazdňování pak probíhá v přirozenější poloze připomínající podřep.

4. trik: Teplá koupel nebo chlazení

S nepříjemnostmi spojenými s hemoroidy mohou pomoci sedací koupele s odvarem z heřmánku nebo dubové kůry. Čtvrt až půl hodiny dvakrát denně dokáže se svěděním a pálením udělat zázraky. Hojivé účinky mohou mít i obklady z aloe vera. Po koupeli nezapomeňte na důkladné osušení. Ačkoliv pomáhají teplé sedací koupele, ulevit může i pravý opak – chladivé obklady.

5. trik: Hygiena je základ

Hemoroidy dokážou být opravdu nepříjemné, zvlášť když se do nich dostane infekce. Pokud trpíte tímto onemocněním, je dostatečná hygiena základ. Je-li to aspoň trochu možné, po stolici preferujte omytí vodou v bidetu. V opačném případě alespoň zvolte místo toaletního papíru vlhčené ubrousky.

6. trik: Netlačte na pilu

Působení tlaku je podhoubím hemoroidů. Kvůli tlaku může navíc dojít k vyhřeznutí hemoroidu ven. Pokuste se nadměrnému tlačení na toaletě vyhnout.

7. trik: Pitný režim

Dodržování pitného režimu má mnoho výhod. Jednou z nich je i prevence zácpy. Nemá-li tělo dostatek tekutin, nedostanou se ani do stolice.

8. trik: Seďte v pohodlí

Preferujte sezení na měkkých podložkách. Zabráníte tak zvětšování hemoroidů a tvorbě nových.

9. trik: Sportem ku zdraví

Pohyb a optimální hmotnost zlepšují průtok krve žilami pánve. Pokud máte sedavé zaměstnání, pokuste se dát si každou hodinu alespoň malou pauzu a projít se. Udělejte alespoň pár kroků po kanceláři. Doporučují se také cviky na zpevnění pánevního dna.

10. trik: Vitamin C, rutin a volně prodejné doplňky stravy

Jezte více potravin s vitaminem C a rutinem (ten je například v pohance) – tím můžete své žíly posílit. Žilám prospívají i flavonoidy – zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév. Zatímco na lehčí formy hemoroidů stačí obvykle volně prodejné přípravky, např. Diozen s obsahem diosminu v mikronizované formě, jejich pokročilejší stadia je vhodné řešit s lékařem.

(dos)

Zdroje:

  1. https://www.webmd.com/digestive-disorders/qa/how-can-you-avoid-making-your-hemorrhoids-worse
  2. https://www.health.harvard.edu/blog/6-self-help-tips-for-hemorrhoid-flare-ups-201307196496
  3. https://www.everydayhealth.com/hemorrhoids/guide/treatment/
  4. https://zensc-prod-zdravecevy-cz.zentiva.com/

Nejnovější příspěvky

Téma

Hemoroidy

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.