Křečové žíly – nejen vada na kráse, ale i zdraví

Křečové žíly (odborně varixy) jsou mylně považovány za čistě estetický problém. Ve skutečnosti jde o civilizační onemocnění, které může vést v případě neléčení nebo špatně zvolené léčby k závažným komplikacím.

V případě křečových žil se jedná o zvětšené a rozšířené žíly, které jsou přeplněné krví. Mohou se vyskytnout kdekoliv na těle, ale nejčastěji se s nimi setkáte na nohou. Lehčímu typu křečových žil, označovanému jako metličkové žilky neboli mikrovarixy, se podle podobnosti s pavučinou přezdívá také pavoučková žilka.

Křečové žíly postihují přibližně čtvrtinu všech dospělých a převážně ženy. V počátečním stadiu nejsou považovány za vážný zdravotní problém.

Příčina křečových žil není pouze genetická

Křečové žíly jsou způsobeny zvýšeným tlakem krve v žilách a běžně postihují povrchový žilní systém dolních končetin. Krev se za normálních okolností pohybuje k srdci pomocí žilních chlopní. Pokud jsou ale tyto chlopně poškozené, může se krev v žilách hromadit a dojde k jejich rozšíření. Také dlouhodobé sezení nebo stání může způsobit hromadění krve v žilách a zvýšení žilního tlaku, což dále oslabuje a poškozuje žilní chlopně.

Patříte z hlediska křečových žil do rizikové skupiny?

Křečové žíly mohou být dědičné, ale existují také rizikové faktory, které tvorbu křečových žil urychlují. Mezi ně patří:

  • nadváha,
  • ženské pohlaví,
  • vyšší věk,
  • dlouhodobé stání nebo sezení,
  • poranění dolních končetin,
  • těhotenství,
  • kouření,
  • užívání hormonální antikoncepce.

Příznaky křečových žil nepodceňujte!

Mezi prvotní projevy křečových žil patří viditelné a rozšířené žíly na dolních končetinách. Dále se může přidat vyrážka, bolesti a otoky nohou nebo změna zbarvení kůže. K vážnější komplikaci dojde, pokud krevní tok žílu zablokuje úplně a vzniklá sraženina se utrhne a způsobí potíže v plicích nebo srdci. Závažnou komplikací křečových žil jsou také bércové vředy, které se tvoří v nevyživované tkáni.

Možnosti léčby křečových žil

Obecně je léčba v počátečním stadiu konzervativní. Teprve v případě, že obtíže neustupují, se přistupuje k chirurgické léčbě.

Konzervativní léčba

  • Vyvarujte se dlouhodobého stání a pravidelně cvičte.
  • Zredukujte svou tělesnou hmotnost.
  • Používejte kompresní punčochy, které pomáhají proudění krve zpět k srdci a snižují otoky.
  • Užívejte tzv. venofarmaka a vazoprotektiva – jedním z léků obsahujících látky potřebné ke zvýšení napětí žilní stěny a snížení otoku dolních končetin je i volně prodejný Diozen. Má také protizánětlivé účinky a užívá se v tabletách.

Chirurgická léčba

Pokud nepomůže změna životního stylu, může vám lékař nabídnout chirurgické řešení křečových žil.

  • Ligace a stripping – během této operace, která se provádí v anestezii, chirurg vede řezy na kůži a odstraní křečové žíly. Tyto metody jsou pozvolna vytlačovány méně invazivními metodami.
  • Miniinvazivní metody jsou šetrnější k okolním tkáním. Využívá se zejména skleroterapie, při níž dojde pomocí injekce speciální látky k zablokování větší žíly, a tepelná ablace, při níž se do žíly zavede tenké vlákno laseru nebo radiofrekvenční sondy a dojde k poškození žilní stěny.

Než si vyberete některou z metod odstranění křečových žil, jistě se poraďte s lékařem. Ne všechny metody musí být pro vás vhodné.

Každá žena by se chtěla pyšnit krásnýma nohama a zvláště ty, které mají křečové žíly nebo celulitidu, by pro to udělaly cokoliv. Ale pokud již shledáte kosmetický problém, musíte zpozornět a začít hledat vhodnou léčebnou možnost.

(dzit)

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/varicose-veins#causes
  2. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/varicose-veins
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/149465

Nejnovější příspěvky

Téma

Křečové žíly

se nestyďte řešit

Vhodné produkty

DIOZEN® Žilní onemocnění nohou

Ulevuje od otoků a bolestí, zmírňuje noční křeče v nohou.