Zpět

Vaše cévy jsou řeky plné života. Pečujte o ně zevnitř.

Oteklé a těžké nohy. Co mohou signalizovat?

Sdílejte na Facebook

Zdá se vám, že vaše nohy jsou těžké nebo otékají, ale viditelné křečové žíly nemáte? Může se jednat o přechodný vliv počasí nebo vašeho stavu, ale může to být i příznak chronického žilního onemocnění.

Jak velký problém oteklé a těžké nohy představují?

Zánět se rozvíjí již v počátečním stadiu chronického žilního onemocnění, kdy nejsou viditelné žádné změny. Když už se křečové žíly objeví, jde o velmi silné volání našich nohou o pomoc. Proto je tak důležité předcházet jim a zachytit toto onemocnění co nejdříve. Jedině tak lze zastavit, nebo alespoň výrazně oddálit přechod do dalších stadií tohoto onemocnění se závažnými zdravotními následky.

Co je to žilní nedostatečnost?

Když žilní stěny ztrácejí pevnost a pružnost a nezvládají krev tlačit dostatečně silně zpět k srdci, mluvíme o chronické žilní nedostatečnosti. Toto onemocnění je častější u žen a trpí jím až 5 % dospělé populace. V jeho rané fázi se většinou objevuje pocit pnutí či těžkých nohou a otoky po celodenní zátěži nebo v horku. Otoky se během dne zvětšují a večer bývají nejviditelnější. Oteklá může být jedna nebo obě končetiny, ráno jsou nohy ale často zase normální.

Rizikovými faktory chronické žilní nedostatečnosti jsou mimo jiné vyšší věk, výskyt nemoci v rodině, vyšší tělesná výška, obezita a těhotenství. Problém zhoršuje také sedavé zaměstnání nebo dlouhé stání.

 

Jaké jsou příznaky žilní nedostatečnosti?

Kromě pocitu tíhy, tlaku a bolesti dolních končetin a otoků či napětí spodní části nohy nebo kotníku ke konci dne nebo v horku se můžou na nohách tvořit modré až černé skvrny nebo drobné tmavě modré metličkové žilky. Dále může být přítomné svědění nebo pálení kůže, pocit brnění, noční křeče či pocit neklidných nohou.

Oteklé a těžké nohy není dobré podceňovat. Později mohou přerůst v křečové žíly. V posledním stadiu může dojít až ke vzniku žilních defektů zahrnující i bércové vředy. Máte podezření, že by se onemocnění žil mohlo týkat i vás? Neváhejte a navštivte svého lékaře.

 

Příčiny oteklých nohou

Oteklé nohy nebo kotníky jsou naprosto běžné v těhotenství. Dále mohou nohy otékat při vysoké tělesné hmotnosti, při dlouhodobém stání nebo sezení, při přenášení těžkých břemen a také v období menopauzy. Pokud je příčinou otoků pouze teplé počasí, nemusí jít o nic vážného. Otoky ale můžou signalizovat i závažnější postižení žil.

Správná funkce žil je možná jen díky souhře několika faktorů – správné funkci srdce a tzv. žilně-svalové pumpy, dobré průchodnosti hlubokých žil, správné funkci žilních chlopní a přiměřenému napětí žilní stěny. Pokud některý z těchto faktorů nefunguje správně, vzniká zvýšený žilní tlak s významným dopadem na krevní oběh v tkáních a celistvost kůže.

K postižení krevního oběhu v tkáních (tzv. mikrocirkulace) dochází poškozením výstelky krevních cév a únikem tekutiny, bílkovin a červených krvinek mimo krevní řečiště do okolní tkáně. Významné je i ulpívání a následná aktivace bílých krvinek v drobných cévách. Zánětlivé změny spolu se zvýšením propustnosti cév při poškození jejich výstelky a uzávěrem cév aktivovanými bílými krvinkami a mikroskopickými sraženinami přispívají ke vzniku otoku a poruchám výživy tkáně.

 

Prevence a domácí léčba

Jak můžete obtížím s chronickou žilní nedostatečností předcházet?

  • Dodržujte pitný režim a zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitu (chůzi, plavání, jízdu na kole atd.).
  • Pokud jste obézní, pomůže vám snížení tělesné hmotnosti.
  • Při dlouhém sezení si podkládejte nohy a často je protahujte. Během spánku si je můžete podložit polštářem, podpoříte tak odtok tekutin z nohou.
  • Cirkulaci krve zlepší elastické bandáže nebo nošení kompresních elastických podkolenek, stehenních punčoch nebo punčochových kalhot. Ty vám pomohou také při dlouhém cestování, když nemůžete nohama dostatečně pohybovat.
  • Na oteklá místa si můžete několikrát denně přikládat led nebo chladivé sáčky.
  • Pro chronickou žilní nedostatečnost je také typická snížená kvalita pokožky. Proto je nutno dbát na její hydrataci a bránit poruše její celistvosti. Vhodné je potírání kůže končetin krémy zvanými emolencia s obsahem močoviny.
  • Snižte také příjem soli v jídle. Sůl zadržuje vodu v těle, a tím pádem zvyšuje riziko vzniku otoků.

tezke-nohy

Léčba oteklých nohou

Léčba otoků dolních končetin závisí na jejich příčině. Pokud jde o otoky vznikající v souvislosti s onemocněním žilního systému, jsou vhodné například přípravky, které pomáhají při pocitu tíhy v nohou, bolestech, nočních křečích a otocích nohou. Jedním z nich je volně prodejný léčivý přípravek Diozen. Tyto tablety obsahují v mikronizované formě léčivou látku diosmin, který zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév, snižuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. K úlevě od otoků může přispět i krém Heparoid (s obsahem látky heparinoidum S).

Pokud se u vás otoky nohou objevují dlouhodobě, bude ale nutná návštěva lékaře. Je nezbytné, aby lékař určil, jaká je příčina otoků. V případě podezření na chronickou žilní nedostatečnost by měl provést podrobné vyšetření specialista – angiolog, cévní chirurg nebo dermatolog.

(rev: mafi)

Zdroje:

  • Karetová D., Vojtíšková J., Sellner Švestková S. a kol. Chronická žilní onemocnění. Novelizace 2016. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP: Praha, 2016. Dostupné na: https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-od-2013/DP-CHZO.pdf.

Vhodné produkty

Diozen®

Diozen®

Máte pocit těžkých a unavených nohou? Trápí vás křečové žíly? Anebo vás sužují hemoroidy, tedy svědění, bolest či krvácení v oblasti konečníku, případně potíže s vyprazdňováním? Léčivý přípravek Diozen zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév a užívá se právě k léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin či k léčbě hemoroidů.

Více informací

Heparoid®

Heparoid®

Máte po úrazu otoky, zhmožděniny nebo modřiny? Chcete zlepšit hojení jizev po zraněních či operacích nebo změkčit tuhé a vystupující starší jizvy? Trápí vás záněty šlach?

Více informací