Zpět

Vaše cévy jsou řeky plné života. Pečujte o ně zevnitř.

Křečové žíly

Sdílejte na Facebook

Trápí vás křečové žíly? 

Křečové žíly 3

Zdravé žíly jsou pevné a pružné a svými chlopněmi podporují správný návrat krve zpět k srdci. Ty nezdravé to ale nedokážou, krev se v nich hromadí a tvoří se na nich vystouplé rozšířené uzly – křečové žíly neboli varixy.

Postiženy jsou nejčastěji dolní končetiny – lýtko, podkolenní jamka a vnitřní strana stehna. Žíly jsou tu dlouhodobě přetěžované nadměrným množstvím krve, žilní stěny ochabují a žíly se rozšiřují. Může dojít k poškození žilních chlopní a zhoršenému odtoku krve ze žíly.

Křečové žíly také často provází metličkové žíly, oteklé nohy, bolest nebo mravenčení a pocit těžkých nohou.

Varixy nejsou jen estetickým problémem, mohou se stát příčinou vzniku dalších komplikací, jako jsou povrchový zánět žil, chronická žilní nedostatečnost, bércový vřed nebo třeba trombóza.

Příznaky křečových žil

Křečové žíly vznikají postupně. V začátku nejsou vůbec nápadné. Můžete mít jen pocit těžkých nohou. Pak jsou žíly víc a víc pod kůží znatelné. Tíha nohou se postupně mění v bolest a křeče. To dalo onemocnění i název. Křeče se často objevují v noci. V téhle fázi už žíly bývají hodně nápadné.

Když se nezačne s léčbou, žíly vystupují víc a víc na povrch a vytvářejí uzly. Bez léčení může onemocnění vést až k bércovým vředům, které se obtížně a zdlouhavě hojí.

Křečovými žilami trpí častěji ženy. Mezi dospělými je to 50–60 % žen a 20–30 % mužů. Častější výskyt u žen souvisí s těhotenstvím a s hormonálními změnami i v období přechodu.

Křečové žíly
Metličkové žilky na stehně
Křečové žíly 4
Pokročilejší stádium křečových žil na lýtkách

Vnitřní křečové žíly

Termín křečové žíly se používá pro jakékoli viditelné rozšířené žíly v povrchním žilním systému nohou. Onemocnění žil se ale může týkat i hlubokého žilního systému. Mezi lidmi je rozšířen termín „vnitřní křečové žíly“. Nepříjemná bolest pod koleny a v tříslech, která se objevuje například po delším sezení nebo stání, může být právě příznakem onemocnění vnitřních žil.

Příčiny křečových žil

Na žilní problémy má špatný vliv nedostatek pohybu, dlouhé vysedávání, ale i příliš dlouhé stání, nadváha a také nedostatečný pitný režim. Roli hraje ale i dědičnost, vyšší věk nebo těhotenství. 

Riziko křečových žil může být také důvodem, proč přestat kouřit, protože kouření může nejen vést k tvorbě varixů, ale také zvyšuje srážlivost krve a riziko nebezpečné žilní trombózy.

Prevence křečových žil

Nejdůležitější je podpořit krevní oběh v nohách. Pomáhá pravidelná chůze, plavání a cviky se zdviženýma nohama, ty vedou k lepšímu odtoku krve a proudění lymfy. Snažte se pohybovat nohama co možná nejčastěji, například si během sezení střídavě stoupat na špičky a na paty.

Pokud čekáte nějakou zátěžovou situaci, což může být i dlouhá cesta letadlem, vezměte si kompresní punčochy. Ty pomůžou žíly stlačit a poslat krev zpátky k srdci. A pokud to jde, položte si při odpočinku nohy výš.

Žíly můžete chránit i tím, co jíte. Například pohanka obsahuje rutin, který žilní stěny zpevňuje. Prospívá také ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, červená řepa a více vlákniny. Omezte tučné maso, konzervované potraviny a polotovary, smažená jídla, sladkosti a sůl.

Křečové žíly - stadia

  1. stadium metličkové žilky
  2. stadium křečové žíly
  3. stadium žilní uzly
  4. stadium změn kůže a podkožního tuku
  5. stadium zhojeného žilního vředu
  6. stadium aktivního žilního vředu

Vhodné produkty

Diozen®

Diozen®

Máte pocit těžkých a unavených nohou? Trápí vás křečové žíly? Anebo vás sužují hemoroidy, tedy svědění, bolest či krvácení v oblasti konečníku, případně potíže s vyprazdňováním? Léčivý přípravek Diozen zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév a užívá se právě k léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin či k léčbě hemoroidů.

Více informací

Babské rady

Kvalitu žilního systému podpoří rutin, který je obsažen v pohance anebo v potravinových doplňcích. Doporučuje se také konzumovat lněný, dýňový nebo pupalkový olej, které obsahují omega-3 a omega-9 nenasycené mastné kyseliny, jež obecně potlačují zánět v organismu.

A už naše babičky doporučovaly na křečové žíly obklady ze syrových nastrouhaných brambor, které mají stahující účinky, případně z čerstvého zelí. Obklad nechte působit 4 hodiny.

Dost pijte a často si nohy sprchujte studenou vodou. Na noc si podložte nohy polštářem. A důležitý je mírný, ale častý pohyb. Pracující svaly pomáhají navracet krev zpátky k srdci.

 

Operace křečových žil

Když jsou křečové žíly v pokročilém stadiu, je vhodné je odstranit buď klasicky, tedy chirurgicky, anebo využít modernější a šetrnější metody miniinvazivních operací, injekční sklerotizaci, radiofrekvenční metodu nebo nitrožilní laser, které žílu zevnitř poruší, žíla se uzavře a zahojí. Takto ošetřená žíla se z těla neodstraňuje, protože se během několika týdnů sama vstřebá.

 

Moderní metodou je i odstranění křečových žil pomocí žilního lepidla. Do žíly se aplikuje speciální biologické lepidlo, ta se slepí a po krátkém čase zanikne.

 

Menší křečové žíly je možné odstranit právě sklerotizací do žíly se vpraví látka, která ji zevnitř naruší, takže se žíla během několika týdnů vstřebá.

 

Léky na křečové žíly

Od příznaků žilní nedostatečnosti vám může ulevit například léčivý přípravek Diozen. Zvyšuje napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Léčivou látkou je tu diosminum micronisatum.

Diozen pomáhá při léčbě křečových žil a působí pozitivně na zpětný návrat krve v žilním systému. Je to snadné řešení, které může podpořit pevné a pružné žíly. Navíc je k dostání i bez lékařského předpisu.