Hemoroidy

Sdílejte na Facebook

UL-dotaznik-hemoroidy

Muž sedící na krabičce produktu Diozen

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy jsou onemocnění, při kterém se uzlovitě rozšíří žíly v oblasti konečníku. Statistiky udávají, že postihnou každého druhého člověka. A častější jsou u žen než u mužů.

Nesprávná životospráva a nedostatek pohybu vedou k městnání krve v žilách oblasti konečníku, na kterých se pak tvoří uzlovité rozšířené cévní pleteně neboli žilní městky. Ty svědí, pálí nebo bolí, zanítí se, otečou anebo krvácejí.

Hemoroidy jsou dvojího typu. Vnitřní hemoroidy jsou uvnitř konečníku a nemusí se projevovat ani být vidět. Může je ale prozradit krev na toaletním papíru nebo ve stolici. Vnější hemoroidy najdeme v okolí konečníku. Ty už svědí nebo bolí a většinou nekrvácejí. Může se stát, že se samy vstřebají a zmizí.

Hemoroidy, nebo hemeroidy?

Setkáváme se s oběma označeními tohoto onemocnění. Správně je ale jen ta první varianta – hemoroidy. Ať tak či tak, rozhodně jde o nepříjemnost fyzickou i psychickou. A tak se na ně pojďme podívat poněkud podrobněji.

 

Jaké jsou typy hemoroidů

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy vznikají hlouběji v análním otvoru. Můžou se projevit tlakem při stolici, ale samy o sobě nebolí. Typickým příznakem je krvácení, kdy se na toaletním papíru nebo na povrchu stolice objeví jasně červená krev.

Na vnitřní hemoroidy může upozornit i hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici. Působením tlaku může také dojít k vyhřeznutí vnitřního hemoroidu ven z konečníku.

 

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou na povrchu konečníku. Vypadají jako malé červené uzlíky a člověk si je může nahmatat. Většinou svědí nebo pálí, ale nekrvácejí.

Pokud ale v hemoroidu vznikne krevní sraženina, žílu ucpe a vytvoří se bolestivý nafialovělý uzlík. Zanícená kůže je zarudlá a uzel může sám prasknout. Proto je potřebná zvýšená hygiena, aby se do rány nezanesla infekce.

Někdy se sraženina sama vstřebá. Po uzlu ale často zbude kožní výchlipka, která pak dál zvyšuje riziko vzniku dalších hemoroidů.

 

Jaké jsou příčiny hemoroidů

těhotná žena

Hemoroidy jsou civilizační nemoc. Vede k nim sedavý způsob života s nedostatkem pohybu, nesprávná životospráva, nedostatečný pitný režim a dlouhé sezení na toaletě.

Za hemoroidy může také ochabující svalstvo pánevního dna ve zralejším věku, nadváha, dědičnost, žilní nedostatečnost, obliba tučných, kořeněných, pálivých a sladkých jídel, mnoho kávy, alkoholu a kouření.

Hemoroidy se mohou objevit také v těhotenství. Krev se při něm městná ve spodní části těla, a tak se zvyšuje tlak na cévy konečníku. V těhotenství i po porodu má vliv také zvýšená hladina hormonů a vyšší sklon k zácpě.

 

Rozšíření hemoroidů

Vhodné produkty

Diozen®

Diozen®

Máte pocit těžkých a unavených nohou? Trápí vás křečové žíly? Anebo vás sužují hemoroidy, tedy svědění, bolest či krvácení v oblasti konečníku, případně potíže s vyprazdňováním? Léčivý přípravek Diozen zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév a užívá se právě k léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin či k léčbě hemoroidů.

Více informací

Prevence hemoroidů

V KOSTCE

  1. Jezte více zeleniny a vlákniny 
  2. Omezte ostrá jídla a alkohol 
  3. Více pijte
  4. Hýbejte se, sportujte 
  5. Pravidelně se vyprazdňujte

Samozřejmě, že nejlepší je potížím s hemoroidy předcházet. Při lehčích obtížích někdy stačí změnit životní styl, jíst více vlákniny a víc pít, aby byla stolice měkká a pravidelná a vyhnuli jste se přílišnému tlačení. Do jídelníčku si přidejte víc zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva a luštěnin. Skvělé jsou také fíky, psyllium anebo lněné semínko. Omezte ale kávu, alkohol a ostrá a kořeněná jídla.

Choďte pravidelně na stolici a při zácpě neužívejte umělá projímadla, při delším užívání poškozují střeva a vyprazdňovací návyky. Důležité je také mýt se po každé toaletě.

Pohyb a optimální hmotnost zlepšují průtok krve žilami pánve. Takže pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu pauzu a projděte se. Doporučují se také cviky zaměřené na zpevnění pánevního dna.

Lékař nebo lékárník vám také může doporučit gely, masti a čípky, které působí protizánětlivě a proti bolesti.

 

?

Víte, že

hemoroidy jsou přirozenou součástí našeho těla? Původně se totiž jedná o žilní pleteně (jakési polštářky), které svým smršťováním a uvolňováním pomáhají při vyprazdňování stolice. Až když se začnou nepřirozeně rozšiřovat, můžeme mluvit o onemocnění.

Jak se hemoroidy léčí

Babské rady

Jezte více potravin s vitaminem C a rutinem (ten je například v pohance) – tím můžete své žíly posílit. Dále mohou pomoci sedací koupele s odvarem z heřmánku nebo dubové kůry. Hojivé účinky mohou mít i obklady z aloe vera nebo chlazení hemoroidů obklady.

Zdravému trávení pomůžou také probiotika a prebiotika – ta najdete v zakysaných mléčných výrobcích, v kvašené zelenině a v doplňcích stravy.

 

Léky na hemoroidy

Pro léčbu hemoroidů je k dispozici mnoho lokálně působících mastí a čípků, které působí antisepticky a analgeticky.

V případě akutních potíží je vhodná kombinace s tabletami obsahujícími flavonoidy. Ty zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, což při léčbě hemoroidů pomáhá. Jsou to například tablety Diozen s léčivou látkou diosminum micronisatum.

Diozen pomáhá při léčbě hemoroidů a působí pozitivně na zpětný návrat krve v žilním systému. Omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Je to snadné řešení pro pevné a pružné žíly. Navíc je k dostání i bez lékařského předpisu.

 

Operace hemoroidů

Běžně se provádí takzvaná ligatura – hemoroid se zaškrtí gumičkou, čímž ztratí zásobení krví a zhruba do dvou dnů sám odpadne a vyloučí se se stolicí.

Bolestivý uzel se dá ošetřit také laserem, kryoterapií – tedy mrazem, nebo elektrokoagulací, kdy se uzel odstraní elektrickým proudem.

Pokročilejší stadia je vhodné řešit chirurgickým zákrokem u proktologa.

 

Běžně se provádí takzvaná ligatura – hemoroid se zaškrtí gumičkou, čímž ztratí zásobení krví a zhruba do dvou dnů sám odpadne a vyloučí se se stolicí.

 

Bolestivý uzel se dá ošetřit také laserem, kryoterapií – tedy mrazem, nebo elektrokoagulací, kdy se uzel odstraní elektrickým proudem.