Vhodné produkty

DIOZEN® Hemoroidy

K léčbě hemoroidální nemoci, ulevuje od svědění a pálení.

Hemoroidy

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy jsou onemocnění, při kterém se uzlovitě rozšíří žíly v oblasti konečníku. Statistiky udávají, že postihnou každého druhého člověka. A častější jsou u žen než u mužů.

Nesprávná životospráva a nedostatek pohybu vedou k městnání krve v žilách oblasti konečníku, na kterých se pak tvoří uzlovité rozšířené cévní pleteně neboli žilní městky. Ty svědí, pálí nebo bolí, zanítí se, otečou anebo krvácejí.

Hemoroidy jsou dvojího typu. Vnitřní hemoroidy jsou uvnitř konečníku a nemusí se projevovat ani být vidět. Může je ale prozradit krev na toaletním papíru nebo ve stolici. Vnější hemoroidy najdeme v okolí konečníku. Ty už svědí nebo bolí a většinou nekrvácejí. Může se stát, že se samy vstřebají a zmizí.

Hemoroidy, nebo hemeroidy?
Setkáváme se s oběma označeními tohoto onemocnění. Správně je ale jen ta první varianta – hemoroidy. Ať tak či tak, rozhodně jde o nepříjemnost fyzickou i psychickou. A tak se na ně pojďme podívat poněkud podrobněji.
Jaké jsou typy hemoroidů
Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy vznikají hlouběji v análním otvoru. Můžou se projevit tlakem při stolici, ale samy o sobě nebolí. Typickým příznakem je krvácení, kdy se na toaletním papíru nebo na povrchu stolice objeví jasně červená krev.

Na vnitřní hemoroidy může upozornit i hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici. Působením tlaku může také dojít k vyhřeznutí vnitřního hemoroidu ven z konečníku.

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou na povrchu konečníku. Vypadají jako malé červené uzlíky a člověk si je může nahmatat. Většinou svědí nebo pálí, ale nekrvácejí.

Pokud ale v hemoroidu vznikne krevní sraženina, žílu ucpe a vytvoří se bolestivý nafialovělý uzlík. Zanícená kůže je zarudlá a uzel může sám prasknout. Proto je potřebná zvýšená hygiena, aby se do rány nezanesla infekce.

Někdy se sraženina sama vstřebá. Po uzlu ale často zbude kožní výchlipka, která pak dál zvyšuje riziko vzniku dalších hemoroidů.

Jaké jsou příčiny hemoroidů

Hemoroidy jsou civilizační nemoc. Vede k nim sedavý způsob života s nedostatkem pohybu, nesprávná životospráva, nedostatečný pitný režim a dlouhé sezení na toaletě.

Za hemoroidy může také ochabující svalstvo pánevního dna ve zralejším věku, nadváha, dědičnost, žilní nedostatečnost, obliba tučných, kořeněných, pálivých a sladkých jídel, mnoho kávy, alkoholu a kouření.

Hemoroidy se mohou objevit také v těhotenství. Krev se při něm městná ve spodní části těla, a tak se zvyšuje tlak na cévy konečníku. V těhotenství i po porodu má vliv také zvýšená hladina hormonů a vyšší sklon k zácpě.

Prevence hemoroidů
V kostce
  • Jezte více zeleniny a vlákniny
  • Omezte ostrá jídla a alkohol
  • Více pijte
  • Hýbejte se, sportujte
  • Pravidelně se vyprazdňujte

Samozřejmě, že nejlepší je potížím s hemoroidy předcházet. Při lehčích obtížích někdy stačí změnit životní styl, jíst více vlákniny a víc pít, aby byla stolice měkká a pravidelná a vyhnuli jste se přílišnému tlačení. Do jídelníčku si přidejte víc zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva a luštěnin. Skvělé jsou také fíky, psyllium anebo lněné semínko. Omezte ale kávu, alkohol a ostrá a kořeněná jídla.

Choďte pravidelně na stolici a při zácpě neužívejte umělá projímadla, při delším užívání poškozují střeva a vyprazdňovací návyky. Důležité je také mýt se po každé toaletě.

Pohyb a optimální hmotnost zlepšují průtok krve žilami pánve. Takže pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu pauzu a projděte se. Doporučují se také cviky zaměřené na zpevnění pánevního dna.

Lékař nebo lékárník vám také může doporučit gely, masti a čípky, které působí protizánětlivě a proti bolesti.

Víte, že
hemoroidy jsou přirozenou součástí našeho těla? Původně se totiž jedná o žilní pleteně (jakési polštářky), které svým smršťováním a uvolňováním pomáhají při vyprazdňování stolice. Až když se začnou nepřirozeně rozšiřovat, můžeme mluvit o onemocnění.
Jak se hemoroidy léčí
Mohlo by vás zajímat