Jak se vyhnout bércovým vředům

Sdílejte na Facebook

Bércové vředy jsou sice povrchové, nicméně dlouho a špatně se hojící rány. Příčinou jejich vzniku je městnání (hromadění) krve v povrchových žilách dolních končetin, které je způsobené jejich nedostatečnou funkcí. Lze vytvoření bércových vředů efektivně předcházet?

Tři „P“ pro prevenci vzniku bércových vředů

Zhoršený odtok krve ze žilního systému dolních končetin může vést ke komplikacím, jako jsou například bércové vředy. Základem prevence vzniku bércových vředů je pohyb, péče a potrava (vyvážený jídelníček).

Pohyb

Nadváha a nedostatek pohybu jsou rizikové faktory, které mohou vést ke vzniku bércového vředu. I relativně malý úbytek na váze se počítá, a proto by měl být pohyb součástí každého dne, i kdyby se jednalo pouze o chození na nákup a zpět. Pravidelná pohybová aktivita dle individuálních možností ve formě procházek, cvičení nebo běhu zapojuje lýtkový sval a podporuje cirkulaci krve.

Péče o nohy

Pokud je to možné, vyvarujte se dlouhého stání a sezení. Pravidelně se protahujte a pohybujte nohama a prsty na nohách. Unavené nohy vzpružíte sprchováním střídavě teplou a studenou vodou a následnou masáží končetin. Úlevu přináší také vyvýšená poloha končetin – podložte si nohy, kdykoliv je to možné. Podpoříte tím návrat žilní krve z končetin do srdce.

Přijímané potraviny

Mnozí pacienti s bércovými vředy trpí nadváhou či obezitou a mohou mít také různá pohybová omezení. Kvůli nevyváženému jídelníčku zároveň přijímají nedostatečné množství některých živin, minerálů a vitamínů (bílkoviny, zinek, vitamíny C a A). Tyto faktory mohou zhoršovat činnost svalové pumpy, která odvádí žilní krev z dolních končetin. Úprava stravovacích návyků pod vedením lékaře nebo nutričního specialisty je v těchto případech výhodná nejen pro prevenci vzniku bércového vředu.

Působení diosminu a heparinu na cévy

V rámci prevence vzniku vředu na bérci lze užívat také některé přípravky dostupné v lékárně, které představují prevenci chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin. Flavonoidy (například diosmin) jsou látky rostlinného původu, které působí na stěnu cév. Volně prodejné léky s obsahem diosminu, například Diozen, zmírňují otok, zvyšují odolnost cév a napětí žilní stěny a podporují tak krevní tok.

Pro změkčení ztuhlé kůže při žilní nedostatečnosti lze také nanášet krém Heparoid Léčiva s obsahem heparinu, který podporuje hojení zánětů žil včetně bércových vředů.

(lexi)

Zdroje:

Téma

Vhodné produkty

Diozen®

Diozen®

Máte pocit těžkých a unavených nohou? Trápí vás křečové žíly? Anebo vás sužují hemoroidy, tedy svědění, bolest či krvácení v oblasti konečníku, případně potíže s vyprazdňováním? Léčivý přípravek Diozen zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév a užívá se právě k léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin či k léčbě hemoroidů.

Více informací

Heparoid®

Heparoid®

Máte po úrazu otoky, zhmožděniny nebo modřiny? Chcete zlepšit hojení jizev po zraněních či operacích nebo změkčit tuhé a vystupující starší jizvy? Trápí vás záněty šlach?

Více informací