Jak vyzrát na nejčastější následky letních úrazů?

Sdílejte na Facebook

Přes léto se můžeme setkat s více úrazy než v zimě. Hlavním důvodem je, že v krásném počasí si jde každý i méně zdatný jedinec ven zasportovat. Ať už po roce sedne na kolo, nebo se jen krátce osvěží plaváním v rybníku. Co se týče úrazů, nejčastěji se jedná o modřiny, zlomeniny, přehřátí ze sluníčka a další. Poradíme, jak se vypořádat s nejčastějšími následky letních úrazů.

Které úrazy jsou v létě nejčastější?

Teplé počasí, sluníčko, dlouhé dny. Spoustu lidí vytáhne krásné počasí ven na procházku či na výlet. S tím souvisí i více úrazů, pádů a přehřátí.

Mezi nejčastější důvody k návštěvě lékaře v letních měsících patří:

 • Onemocnění související s teplem, ať už se jedná o dehydrataci, úpal, nebo úžeh. Mezi hlavní příznaky těchto onemocnění patří bolest hlavy, nevolnost a zvracení. Během teplého počasí je důležité dodávat tělu dostatečné množství tekutin a používat vždy pokrývku hlavy.
 • Úrazy ve vodě – může se jednat o úrazy vzniklé skokem do vody nebo úrazy malých dětí, které nebyly pod dohledem a do vody spadly. Jejich hlavní prevencí je opatrnost.
 • Popáleniny, které jsou v létě častější proto, že spousta lidí griluje či opéká špekáčky.
 • Sportovní zranění – ať už během fotbalu, házení si s míčem, jízdě na kole, nebo na bruslích. Během sportovních aktivit může dojít k pádům, odřeninám, ke vzniku modřin nebo i zlomeninám.
 • Podráždění kůže od sluníčka nebo poštípání hmyzem. Na slunci je vhodné užívat opalovací krémy, při spálení pokožky zase chladivé krémy po opalování. Poštípání od hmyzu není nic vážného, pokud štípnutí nevyvolává výraznější alergickou reakci.

Nejčastější následek letních úrazů – modřina

Z letních radovánek si s největší pravděpodobností odnesete modřinu. Modřinu zná každý, je to jeden z nejčastějších projevů poranění nebo úrazu. Může to být ale také důležitý příznak vážnějšího onemocnění. Modřina vzniká při poškození malých cév v kůži, tedy při poranění například pádem nebo nárazem. Malé cévy v kůži prasknou a krev se hromadí pod kůží, což můžeme vidět jako změnu barvy kůže, ale často bývá i bolestivá.

Je přirozené, že modřina během hojení mění barvu. Je to dáno rozkladem krevního barviva v čase, díky čemuž je možné odhadnout, jak je modřina stará. Ze začátku, když dojde k vylití krve pod kůži, je červená. Po jednom až dvou dnech se její barva mění na modrofialovou. V další fázi, za pět až deset dní, už přechází do žluté až zelené, až postupně do 14 dnů mizí úplně.

Kdy zpozornět a navštívit lékaře?

Z velké části nejsou modřiny nic závažného, jen jsou nepříjemné. V určitých případech je ale důležité zpozornět a zamyslet se nad tím, jestli je taková tvorba modřin ještě normální. Pokud váháte, navštivte svého lékaře.

Může se jednat například o případy:

 • kdy je modřina doprovázena velkým otokem nebo bolestivostí, nebo naopak vede ke ztrátě citlivosti v dané oblasti,
 • kdy se modřiny tvoří bez zjevné příčiny,
 • kdy vznikla v souvislosti s velkým úrazem, při němž mohlo dojít i ke zlomenině,
 • kdy se modřina stále zvětšuje,
 • kdy se do 14 dnů nezhojí,
 • kdy je umístěna na hlavě, protože může souviset s vážnějším poraněním hlavy.

Modřiny vznikají často u starších lidí, protože mají slabší kůži a jejich kožní kapiláry jsou křehčí. Velmi často mohou vznikat u lidí, kteří užívají léky na ředění krve.

Ve vzácných případech mohou modřiny upozorňovat na vážnější onemocnění, jako jsou například:

 • poruchy srážení krve, hemofilie,
 • problémy s játry,
 • některá nádorová onemocnění, leukémie.

Léčba a prevence vzniku modřin

 • První pomoc při vzniku modřiny je ledování. Můžete k němu využít mraženou zeleninu nebo chladicí sáčky. Studený předmět zabalte do ručníku, nepřikládejte ho přímo na kůži. Chlazení napomáhá zastavit krvácení do kůže a urychluje hojení modřiny.
 • Pokud je modřina velká a bolest s ní spojená k nevydržení, můžete si vzít léky na bolest, vyhněte se ale aspirinu, který zvyšuje krvácivost.
 • Zvedněte postiženou oblast nad zbytek těla, zabraňuje to zvětšování modřiny.

Pokud se vás týká některý ze stavů popsaných výše, raději navštivte svého lékaře.
Pokud se vám tvoří modřiny ve větší míře, je důležitá prevence. K ní můžete užívat krém Heparoid, který napomáhá k rozpuštění malých krevních sraženin a zlepšuje prokrvení pokožky. Po aplikaci na kůži zmírňuje bolest a zánět a podporuje hojení kožních cév. Urychluje vstřebávání modřin a snižuje i pocit napětí a bolestivosti. Je vhodný pro děti i dospělé, ale neměly by ho využívat osoby s poruchou srážlivosti krve.

(ver)

Zdroje:

 1. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bruises-article#1
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322742
 3. http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0003575&tab=texts
 4. https://www.huffpost.com/entry/injuries-doctors-see-most_n_591c6f31e4b041db89661c7e?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAAbpOsFrbY6J3ZMERCr44ZSvxeXdMsD3sOXuuII6Sa3JR-AhBl_fXGk8btX_AnRmxai595rfQTecQaXWqiwWh6TYtTIapgOVG1kwdTVA4PgQNrSzJ4q50kPsDQMrjA6vjqDz6gQjIbUuSmOyMMDBxRn5xaSq7PSCnen6nkzAfKPR

Téma

Vhodné produkty

Heparoid®

Heparoid®

Máte po úrazu otoky, zhmožděniny nebo modřiny? Chcete zlepšit hojení jizev po zraněních či operacích nebo změkčit tuhé a vystupující starší jizvy? Trápí vás záněty šlach?

Více informací